Grudniowe spotkania przygotowane przez Filię nr 1 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej dla przedszkolaków i seniorów z dzielnicy Polanka nawiązywały tematycznie do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
12 grudnia 2018 r. dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 10 uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych z cyklu „Rosnę z książką!” pt. „Coraz bliżej święta!”. Maluchy wysłuchały bajki „Franklin przygotowuje święta”, która wprowadziła je w świąteczny klimat, po czym przyszedł czas na wesołe zabawy. Były zabawy dydaktyczne, jak „Zaczarowane pudełko” pełne skarbów, które dzieci musiały nazwać i określić, z którym momentem świąt są związane oraz „Skojarzenia”, polegające na przekazywaniu sobie przez siedzące w kole dzieci pluszowego renifera po dokończeniu zdania: Święta bożego Narodzenia kojarzą mi się z…. Była również zabawa ruchowa „Ułóż bombki”, podczas której dzieci tańczyły z paskami kolorowej bibuły w rytm świątecznych piosenek, a gdy muzyka umilkła układały na dywanie kolorowe bombki.
Na koniec przedszkolaki wykonały grupowe prace plastyczne techniką wycinanki pt. „Choinka inna niż wszystkie”.
Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 10 uczestniczyły również w ogłoszonym przez naszą bibliotekę konkursie plastycznym „Portret Świętego Mikołaja”. Na konkurs wpłynęło 43 prace wykonane różnorodnymi technikami plastycznymi. Przedszkolaki malowały Mikołaje kredkami, farbami, wyklejały z bibuły, kolorowego papieru, stosowały technikę wycinanki i wydzieranki.
19 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Jury przyznało osiem równorzędnych nagród. Laureatami zostali: Mikołaj Popielarz, Jakub Farion (grupa Pszczółki), Tymoteusz Gazda, Sara Zajdel (grupa Biedroneczki), Jagoda Wilk, Zosia Nycz (grupa Żabki), Lena Szlachetka, Emilia Kędzior (grupa Motylki).
Prace dzieci można obejrzeć na wystawie w Filii nr 1 do 31 stycznia 2019 r.
Także 19 grudnia odbyło się spotkanie z podopiecznymi Dziennego Klubu Seniora „Caffe 60+” pt. „Boże Narodzenie w Polsce – dawniej i dziś”. Seniorki wysłuchały świątecznych wierszy ze zbioru Aleksandry Michałowskiej „Sto wierszy na każdą okazję”. Na podstawie książki Barbary Ogrodowskiej „Polskie obrzędy i zwyczaje” rozmawiały o zwyczajach wigilijnych, wierzeniach związanych z Wigilią, o obyczajach świątecznych w różnych regionach naszego kraju.
Obejrzały również świąteczne wydania czasopism dostępnych w Filii nr 1 pełne propozycji na bożonarodzeniowe potrawy i wypieki, co skłoniło je do rozmowy o kulinarnych tradycjach panujących w naszych domach.
Wszystkie spotkania zakończyliśmy składaniem sobie świątecznych życzeń.
Agnieszka Bogacz