14 października w Filii nr 2 KBP odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas, którego klubowicze wymienili się swoimi wrażeniami po przeczytaniu powieści „Tuż za rogiem” autorstwa Magdaleny Kawki i Roberta Ziółkowskiego.
„Tuż za rogiem” to historia małżeństwa Moniki i Tomka, którzy zagubili się wciągnięci w małżeńską rutynę. Monika to kobieta niegdyś z wielką pasją realizująca swoje malarskie projekty, obecnie żona odstawiona na boczny tor przez zdradzającego ją męża, topiąca smutki w kieliszku wina. Natomiast Tomasz to biznesmen odnoszący duże sukcesy, niegdyś zapatrzony w żonę, dziś ją lekceważący i zdradzający z licznymi kochankami. Ciąg zdarzeń zostaje uruchomiony przez mężczyznę w czarnym płaszczu z klepsydrą na plecach, który równie tajemniczo się pojawia jak i tajemniczo znika. Kim jest? – nie wiadomo. Pewnego dnia Monika decyduje się na sprzedaż swoich obrazów wspólnikowi męża, Jędrzejowi, poznaje go bliżej, aż w końcu za namową sąsiadki nawiązuje z nim romans. Romans, który całkowicie ją odmienia: przestaje sięgać po alkohol, zaczyna o siebie dbać i rozpoczyna pracę w galerii sztuki. Sytuacja trwa i wszystko toczy się ustalonym torem do momentu, kiedy dorosła córka Tomasza i Moniki, Marianna, ulega wypadkowi, w wyniku którego giną jej przyjaciele. Wówczas Tomasz i Monika skupiają całą swą uwagę na córce i tym, by pomóc jej otrząsnąć się po tym traumatycznym wydarzeniu. Przestają się liczyć kochankowie. Tomasz w wyniku fatalnej inwestycji traci ogromną sumę pieniędzy i w rezultacie rezygnuje z firmy na rzecz Jędrzeja. Rozstaje się też z Magdą, swoją kochanką, która darzy go szczerym uczuciem i nie może pogodzić się z rozstaniem oraz świadomością, iż była tylko przygodą i miała pomóc w osiągnieciu biznesowych celów. Relacja Moniki i Jędrzeja również zaczyna się komplikować, gdyż mężczyzna naciska na nią by opuściła męża. Gdy w końcu Tomasz odkrywa romans żony jest wstrząśnięty. Nie spodziewał się iż ta cicha, uległa kobieta jest zdolna do zdrady.
Powieść Magdaleny Kawki i Roberta Ziółkowskiego spodobała się czytelnikom, którzy stwierdzili, że jest to książka dla dojrzałego czytelnika mającego za sobą już pewne doświadczenie życiowe. Autorzy w ciekawy sposób opisują poszczególne etapy kryzysu małżeńskiego, który narasta i w pewnym momencie osiąga punkt kulminacyjny. Jednak bohaterom udaje się go opanować w momencie, kiedy ich córka ulega wypadkowi – stają się dla siebie podporą i wsparciem, mimo iż każde z nich było zdradzane. Pojawia się przebaczenie – Monika i Tomasz wybaczyli sobie, co nie było łatwe, aczkolwiek pozostał między nimi dystans. Jednogłośnie uczestnicy spotkania stwierdzili iż bardzo ciekawą sceną jest moment, kiedy zupełnie przypadkowo w barze spotykają się Monika i Magda - spojrzenie na tego samego mężczyznę przez żonę i kochankę.
Książka damsko-męskiego duetu pisarskiego zaskakuje czytelnika już w prologu krwawą zbrodnią z niezwykłym opisem kałuży krwi - poniekąd czytelnik może przypuszczać iż książka po którą sięgnął to kryminał. Wśród klubowiczów pojawił się szereg domysłów kim mógł być tajemniczy mężczyzna z klepsydrą na płaszczu, równie szybko pojawiający się jak i znikający. I dlaczego pojawiał się w tym a nie innym momencie? Czytelnicy zgodnie stwierdzili iż jest to książka napisana przystępnym językiem, wciągająca do tego stopnia iż ciężko się od niej oderwać, budząca wiele emocji ale i zaskakująca, z nutką tajemniczości.
Kolejne spotkanie DDK odbędzie się 18 listopada, a dyskutować będziemy na temat powieści Agnieszki Jeż pt. „Spotkajmy się po wojnie”.