Badania pokazują, że ludzki mózg radzi sobie z przyswojeniem obrazu 60 000 razy szybciej niż z przyswojeniem tekstu. Dlatego we wtorek 20 kwietnia br. bibliotekarze Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i bibliotek powiatu krośnieńskiego uczyli się, jak tworzyć przykuwające uwagę i angażujące odbiorców grafiki, promujące działania bibliotek i czytelnictwo.
Było to możliwe dzięki udziałowi w szkoleniu “Bibliotekarz (nie)grafik – narzędzia online do tworzenia materiałów graficznych w bibliotece”. Prowadziła je Gabriela Kwarta - trenerka i specjalistka od marketingu a także obsługi narzędzi internetowych.
Szkolenie dla bibliotekarzy zostało zrealizowane przez „Good Books - innowacje w kulturze i edukacji" - https://goodbooks.pl/
Podczas czterogodzinnego szkolenia uczestnicy przyswoili sporą dawkę teorii związanej z tworzeniem grafik. Dowiedzieli się m.in. tego, że odbiorcy treści publikowanych w mediach społecznościowych i na stronach internetowych częściej skupiają się na zdjęciach na których widzą ludzką twarz oraz że najnowszym trendem jest umieszczanie w grafikach stonowanych, pastelowych kolorów i prostych form geometrycznych. Kolory zresztą wywołują w odbiorcach konkretne reakcje, jeśli np. biblioteka chce przedstawić się jako instytucja zaufania publicznego, powinna w logotypie bazować na kolorach z palety niebieskiego.
Ale nie tylko kolory zajmowały uwagę bibliotekarzy. Dobieranie wymiarów grafik w zależności od potrzeb, usuwanie tła, wyszukiwanie i pobieranie z sieci fotografii, ikon, grafik dostępnych na licencji Creative Commons, edycja zdjęć na poziomie amatorskim i profesjonalnym, ożywianie zdjęć - a wszystko to możliwe dzięki 13 bezpłatnym narzędziom do tworzenia grafik, które zaprezentowała Gabriela Kwarta, takim jak m.in Canva, Unsplash, Pexels, Getemoji, MyHeritage.
Dzięki nim uczestniczący w szkoleniu bibliotekarze, nawet jeśli z niektórymi programami graficznymi zetknęli się po raz pierwszy, próbowali z zaangażowaniem swoich sił w tworzeniu grafik na strony internetowe i media społecznościowe bibliotek, a z każdym kolejnym projektem osiągali wyższy poziom zaawansowania.
Gabriela Kwarta podpowiedziała również, gdzie szukać inspiracji do tworzenia grafik na potrzeby bibliotek i gdzie śledzić najnowsze trendy w tej dziedzinie. Zachęcała też do eksplorowania różnorodnych możliwości zaprezentowanych programów.
Bardzo pozytywne oceny szkolenia, zarówno pod względem doboru tematu jak i jego przedstawienia, pozwalają sądzić, że biorący w nim udział bibliotekarze już wkrótce będą zamieszczać na swoich stronach internetowych i fanpage’ach oryginalne, dopracowane w najdrobniejszych szczegółach plakaty, ogłoszenia, infografiki, fotorelacje.
Szkolenie odbyło się w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w ramach projektu „Biblioteka przyszłości = kreatywni bibliotekarze!” dofinansowanego z Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla książki”.