Czy biblioteczny podcast to dobry pomysł? Oczywiście, że tak! Przekonywała o tym Natalia Kościńska, autorka podcastu „SłowiańsKości”, która 13 maja br. prowadziła webinarium „Podcast – jak to się robi w Internecie?”. Brali w nim udział bibliotekarze z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i bibliotek gminnych z terenu powiatu krośnieńskiego.
Szkolenie dla bibliotekarzy zostało zrealizowane przez „Good Books - innowacje w kulturze i edukacji" - https://goodbooks.pl/.
Podczas szkolenia jego uczestnicy mieli okazję nie tylko przyjrzeć się najpopularniejszym polskim podcastom, ale i zauważyć różne konwencje w jakich są one utrzymane a także stworzyć „bazę” tematów do wykorzystania w bibliotecznym podcaście. Polecanie nowości wydawniczych i recenzowanie książek, historie z życia biblioteki, rozmowy z ludźmi literatury, czytelnikami a nawet słuchowiska – możliwości, jakie otwierają się przed chcącymi nagrywać podcasty w bibliotece, są ograniczone jedynie kreatywnością bibliotekarzy.
Choć pomysł na tematykę podcastu jest zdecydowanie najważniejszy, należy jednak pamiętać również o szeregu działań „towarzyszących” tworzeniu i publikowaniu podcastów. Research, plan odcinka, odpowiednie przygotowanie aparatu mowy – głównego „narzędzia” autora podcastu, samo nagranie, montaż i wreszcie dystrybucja są równie ważne!
Natalia Kościńska podczas swojego warsztatu zwracała uwagę na wiele trików przydatnych podczas nagrywania odcinka, takich jak np. zadbanie o odpowiednie wygłuszenie przestrzeni. Przedstawiła też sprzęt i oprogramowanie wykorzystywane przy montażu dźwięku, a także popularne platformy podcastowe. Jak w przypadku każdego przedsięwzięcia tak i przy tworzeniu bibliotecznego podcastu początki mogą wydawać się skomplikowane, ale warto podjąć wyzwanie i włączyć podcasty w ofertę bibliotek. Tym bardziej, że dają one możliwość zaprezentowania bogatej oferty bibliotek nowym grupom użytkowników.
Szkolenie „Podcast – jak to się robi w Internecie?” było kolejnym zorganizowanym przez KBP w ramach realizowanego w 2021 roku projektu „Biblioteka przyszłości = kreatywni bibliotekarze!” dofinansowanego z Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla książki”.