Jak zainteresować młodych ludzi regionalną historią i tradycją? Odpowiedzi na to pytanie szukają często bibliotekarze, ponieważ niejednokrotnie to na bibliotekach (często jedynych ośrodkach kultury w małych miastach i wsiach) spoczywa zadanie ochrony dziedzictwa lokalnego.
Opracowanie oferty biblioteki związanej z edukacją regionalną było jednym z głównych celów szkolenia, które 10 czerwca br. odbyło się w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.
Warsztaty ph. „Edukacja regionalna w bibliotece – jak zainteresować młode pokolenie lokalną historią?”, w których wzięli udział bibliotekarze z KBP i bibliotek gminnych powiatu krośnieńskiego, prowadziła Katarzyna Kamler – edukatorka specjalizująca się w projektach etnograficznych poświęconych lokalności, kulturze, tradycjom i turystyce. Szkolenie zostało zrealizowane przez „Good Books - innowacje w kulturze i edukacji" - https://goodbooks.pl/
Katarzyna Kamler zaproponowała bibliotekarzom innowacyjne spojrzenie na dziedzictwo kulturowe. Często bowiem edukacja regionalna sprowadza się do lekcji bibliotecznych poświęconych historii, zabytkom i legendom związanym z daną miejscowością. A wydaje się, że powinny je poprzedzać zajęcia, projekty, konkursy, w których młodzi ludzie będą mieli szansę przyjrzeć się swoim historiom rodzinnym. Rozmowy z dziadkami, wspomnienia rodziców, stare zdjęcia i dokumenty pozwolą na zbudowanie poczucia tożsamości młodego człowieka i w kolejnym etapie - powiązania jej z danym miejscem. Tworzenie map okolic, gry terenowe, wystawy pamiątek rodzinnych to tylko niektóre z propozycji działań, jakie mogą podjąć biblioteki chcące zainteresować swoich młodych czytelników historią. Oprócz zaprezentowanych przez Katarzynę Kamler przykładów udanych akcji łączących zabawę z edukacją regionalną (m.in. mobilna gra miejska „Domki fińskie” w Warszawie, opracowana przez młodzież szkolną wystawa „Nasza Moszczanka ma już 100 lat”) bibliotekarze biorący udział w szkoleniu wymienili również swoje doświadczenia w organizacji projektów i imprez promujących dziedzictwo lokalne. Zarówno KBP jak i biblioteki gminne regularnie podejmują działania przybliżające historię i kulturę lokalną, m.in. w formie gier miejskich, konkursów literackich, działań artystycznych.
Katarzyna Kamler podzieliła się z uczestnikami warsztatów przydatnymi adresami stron internetowych, a także tytułami publikacji (m.in. poradnika „Dziedzictwo obok mnie” Narodowego Instytutu Dziedzictwa), które mogą okazać się pomocne przy szukaniu inspiracji i praktycznych wskazówek dotyczących organizacji wydarzeń.
Szkolenie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka przyszłości = kreatywni bibliotekarze!” dofinansowanego z Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla książki”.