Czegokolwiek byście nie szukali w kryminałach – zagadek, nietuzinkowych postaci, wglądu w psychikę mordercy, znajdziecie to wszystko w książkach Jędrzeja Pasierskiego. Tym stwierdzeniem rozpoczęło się w środowe popołudnie 15 września 2021 r. spotkanie z autorem, które poprowadziła Joanna Sarnecka.
Jędrzej Pasierski (ur. 1984) porzucił karierę prawniczą dla pisania. Debiutował w 2018 r. kryminałem „Dom bez klamek”, w którym po raz pierwszy pojawiła się komisarz Nina Warwiłow. Jest autorem thrillera „W Imię Natury” (2019) oraz kolejnych części cyklu z Niną Warwiłow, na który składają się: „Roztopy” (2019), „Czerwony świt” (2020) i wydany w 2021 r. „Kłamczuch”. Za swoją twórczość Jędrzej Pasierski nominowany był do Nagrody Złotego Pocisku i nagrodzony Nagrodą Wielkiego Kalibru, a „Kłamczuch” zdobył wyróżnienie w Konkursie o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa.
Co ukształtowało Pasierskiego, jako autora kryminałów? Niewątpliwie dzieciństwo spędzone w Beskidzie Niskim oraz klasyczne powieści kryminalne (m.in. Agathy Christie) czytane w wieku młodzieńczym. „Zanim zacząłem pisać książki, najpierw przez lata czytałem książki i to jest mój największy kapitał”, mówił autor.
Opowiadał również o tym, jak konstruuje się kryminalne historie a także o głównej bohaterce swoich książek – Ninie Warwiłow. O tym, dlaczego jego powieści przez niektórych traktowane są jako obyczajowe i skąd pomysł na uczynienie Ziemi Gorlickiej miejscem zbrodni w „Roztopach” i „Kłamczuchu”. A, że mówiąc o Beskidzie Niskim, nie sposób nie wspomnieć o Łemkach, Pasierski mówił też o tym, jak jego powieści wprowadzają do kultury masowej nieco zapomniany temat przymusowych wysiedleń, akcji „Wisła” i ludzi, którzy praktycznie z dnia na dzień zniknęli z terenów południowej Polski.
Miłośnicy kryminałów Jędrzeja Pasierskiego obecni na spotkaniu dopytywali o Ninę Warwiłow, o następną książkę (zgodnie z zapowiedzią autora pojawi się ona już w styczniu 2022 r.) i o to, czy komisarz Warwiłow wróci w Beskid Niski.
Mamy nadzieję, że wraz z Niną będzie tu wracał również autor, mający na Podkarpaciu grono wiernych fanów.
Spotkanie zorganizowano w ramach realizowanego przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną projektu „W sieci tajemnic... i książek” z programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla Książki”.