Kreowanie własnej rzeczywistości i fabuły przy wykorzystaniu klocków… to tylko jedno z wielu sformułowań, którym można scharakteryzować zakres warsztatów, które odbyły się w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej 30 września br. pod nazwą ”Lego storytelling w bibliotece”. W szkoleniu uczestniczyli bibliotekarze z KBP na co dzień pracujący z dziećmi oraz bibliotekarze z bibliotek publicznych gmin: Chorkówka, Dukla, Jedlicze, Korczyna, Miejsce Piastowe i Wojaszówka.
Szkolenie, które prowadził Sławomir Waśniewski, założyciel Akademii Kreatywnej Edukacji w Łodzi, miało na celu pokazanie możliwości wykorzystywania klocków w pracy edukacyjnej bibliotek, w tym do promocji książek i czytania.
Storytelling czyli inaczej opowiadanie historii… jest obecnie wykorzystywany w rożnych dziedzinach życia, edukacji, badaniach, marketingu itp.
Uczestnicy szkolenia poznali metody Lego storytellingu oraz narzędzia do tworzenia Lego-opowieści.
„Storytelling może opierać się na tworzeniu opowieści lub epizodów spontanicznie, bądź też opierać się na budowaniu historii w sposób zaplanowany i prowadzony według ustalonego schematu lub zbioru reguł” – mówił prowadzący. A jak się to robi w praktyce z klockami? Odpowiedzią były liczne przykłady i ćwiczenia pokazujące jak przy użyciu kilku klocków i prostych, tanich materiałów, które mogą się wydawać odpadem, można budować ciekawe konstrukcje, a do nich tworzyć niesamowite, ciekawe historie, które dla dziecka mogą stać się inspirującą przygodą.
Uczestnicy warsztatów poznali również metody wykorzystywanie klocków na zajęciach z biblioterapii i bajkoterapii.
Ale klocki LEGO możemy wykorzystywać w bibliotekach na wiele różnych sposobów, co zaprezentował S. Waśniewski mówiąc m.in. o projektowaniu kart kreatywnych i dialogowych jako autorskich pomocach do twórczego pisania i opowiadania; tworzeniu komiksów, picturebooków i ebooków; projektowaniu i tworzeniu książek artystycznych oraz gier czy projektowaniu czytelniczych gadżetów.
Dziesiątki inspirujących pomysłów, które prowadzący przedstawił podczas szkolenia, niewątpliwie bardzo szybko przyniesie wymierne korzyści młodym użytkownikom bibliotek m.in. w postaci ciekawych zajęć „z klockami i dzięki klockom”, a poprzedzonych ciekawymi historiami z książką w roli głównej.
Szkolenie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka przyszłości = kreatywni bibliotekarze!” dofinansowanego z Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla książki” z Funduszu Promocji Kultury.