W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej prezentowana jest wystawa prac Jacka Bukowskiego. Wernisaż odbył się 13 października 2021 r.
Jacek Bukowski urodził się w 1972 roku w Tarnawie k. Leska. W latach 90. pracował w Niemczech i Austrii. Od kilku lat mieszka w Krościenku Wyżnym.
Swoją przygodę ze sztuką zaczynał od malowania ikon. Tajniki „pisania” tzw. ikon karpackich pomagał mu zgłębiać nieżyjący już Henryk Gąsior.
Obecnie maluje głównie obrazy abstrakcyjne. Zajmuje się też renowacją i konserwacją antyków.
Wiele jego prac znajduje się w zbiorach prywatnych: w Polsce, a także w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.
Na wystawie Jacek Bukowski prezentuje przede wszystkim najnowsze prace - obrazy abstrakcyjne, o których w szkicu „Otwórz oczy, nie próbuj zrozumieć. O malarstwie Jacka Bukowskiego” Stanisław Wójtowicz pisze:
Dominanta wystawy - duże formaty, oryginalna i urozmaicona kolorystyka, zróżnicowana faktura - to obrazy abstrakcyjne. W przypadku abstrakcji, z definicji oderwanej od realistycznego przedstawiania rzeczywistości, trudno o bezpośredni przekaz czy zrozumiałą wprost narrację. Abstrakcja Jacka Bukowskiego to malarstwo materii. Obrazy wyglądają niczym oglądane w olbrzymim powiększeniu fragmenty minerałów lub żywych tkanek. To całościowe, zamknięte kompozycje bez centralnych obiektów. Układy tych kompozycji wyznaczają barwy i faktura, wyraźna, tworzona szpachlą i pędzlem z pasty malarskiej i kolejnych warstw farby, przecieranych i nakładanych ponownie. Sposób ukształtowania powierzchni obrazu jest w tym malarstwie na tyle istotny, że często wymaga zmiany rodzaju podobrazia (płyta zamiast płótna). Jeśli czasem na obrazie występuje korona kwiatu to raczej jako pretekst do ożywienia kolorystyki i uzyskania jeszcze większego zróżnicowania faktury niż przedstawienie kwiatu jako takiego. Podobnie jest z miastem - symbolem cywilizacji, które człowiek zbudował na przekór naturze i na własną zgubę. I rzeczywiście, na jednym z obrazów miasto piętrzy się ku górze, sięga nieba, ale to chwila przed upadkiem…
Jacek Bukowski pokazuje również malarstwo ikonowe. Co ciekawe jedna z ikon namalowana została na oryginalnym podłożu - na blacie dębowego stołu, który znaleziony został (przez artystę) w domu wybudowanym na początku XX wieku.
Na wystawie prezentowane są też obrazy i rysunki przedstawiające architekturę Krosna. Szczególnie interesująca jest praca pokazująca krośnieński rynek, wykonana na wieku starej drewnianej skrzyni.
Wystawa prac Jacka Bukowskiego czynna będzie do 29 grudnia 2021 r.
Joanna Łach