2021 rok ma wielu patronów literackich – Lem, Norwid, Różewicz, wreszcie Baczyński... Ale choć nazwiska tych pisarzy i poetów odmieniane są przez wszystkie przypadki, choć poświęca się im artykuły prasowe, audycje radiowe a nawet całe serwisy internetowe, wydaje się, że wciąż jeszcze wiemy o nich za mało. Chcąc to zmienić, chcąc sprowadzić ich z pomników i przedstawić (zwłaszcza młodym ludziom) ich zwyczajne życie, Krośnieńska Biblioteka Publiczna przygotowała zajęcia poświęcone w całości życiu jednego z patronów roku 2021 przeznaczone dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i szkół średnich.
„Z głową ciężką na karabinie. O Krzysztofie Kamilu Baczyńskim” to tytuł prezentacji i wykładu, który cieszy się olbrzymią popularnością wśród nauczycieli a przede wszystkim uczniów krośnieńskich szkół podstawowych i średnich. Do końca października br. w lekcji wzięło udział ponad 350 uczniów m.in. ze Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 15, I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych, Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego.
Celem zajęć jest nie tyle przedstawienie sylwetki Baczyńskiego jako poety (choć oczywiście nie sposób pominąć jego twórczości przy omawianiu jego życiorysu), ile pokazanie go w wielu sytuacjach zwyczajnych – jako oczka w głowie mamy Stefanii Baczyńskiej, chorowitego chłopca cierpiącego na astmę, nielubiącego szkoły gimnazjalistę, młodzieńca zakochującego się często bez wzajemności, marzącego o studiach na warszawskiej ASP maturzystę, wreszcie muszącego szybko dorosnąć mężczyznę próbującego odnaleźć się w realiach wojennych, rozdartego między matką a żoną Barbarą, marzącego o wzięciu czynnego udziału w walce, a nie tylko o pisaniu o niej.
Młodzież prowokowana jest do pytań: a jak ja zachowałbym się w sytuacji Krzysztofa? Co bym zrobił? Co wybrał? Pytania padają na podatny grunt, tym bardziej, że rozmawiamy przecież o Baczyńskim – rówieśniku słuchających wykładu. Zahaczamy przy okazji o historię Polski, zwłaszcza o Powstanie Warszawskie – niezmiennie budzące w młodzieży gwałtowne, emocjonalne reakcje.
Dopiero gdy młodzi ludzie wiedzą, jakim człowiekiem był Krzysztof – na zawsze dwudziestotrzyletni poeta-żołnierz, proszeni są o sięgnięcie po jego wiersze. I to nie te omawiane w szkole, jak „Elegia o… (chłopcu polskim)”, ale chociażby o cytowany w prezentacji „Z głową na karabinie”, erotyki czy mniej znane, np. „Pożegnanie żałosnego strzelca”. Ale nawet jeśli poezja Baczyńskiego nie trafia do młodzieży (w końcu „Nie wszyscy lubią poezję”), przekonuje ich jego życiowa postawa – wierność swoim przekonaniom i odwaga w chwili próby.
Lekcja „Z głową ciężką na karabinie. O Krzysztofie Kamilu Baczyńskim” weszła na stałe do oferty edukacyjnej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, a na bazie prezentacji powstała wystawa przybliżająca życiorys Baczyńskiego, prezentowana w holu Biblioteki Głównej do grudnia br.
Małgorzata Jasiewicz