29 listopada 2021 roku w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie miłośników podróży bliskich i dalekich. Wspomnieniami z wyprawy do Indii podzielił się z nami Dariusz Kaczanowski.
Na początku spotkania nasz gość określił trasę jaką przebył w drodze do Indii i już w miejscu docelowym. Pan Dariusz sięgając pamięcią do podróży wspominał specyficzną mieszankę zapachów, które towarzyszyły mu od początku do końca pobytu w Indiach. To pomieszanie zapachu smogu, olejków zapachowych, kadzideł i spalonego krowiego obornika.
Swoją opowieść pan Dariusz rozpoczął od Czerwonego Fortu w Delhi. Fort był pałacem, po czasach świetności wykorzystywany był jako kwatera armii. Jego nazwa pochodzi od koloru ścian budowli, od 2007 roku jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jaipur nazywane różowym miastem to metropolia w północno-zachodnich Indiach i atrakcja turystyczna ze względu na kolor budynków, wyłożonych różowym piaskowcem. Najsławniejszą atrakcja Jaipuru jest Pałac Wiatrów - Hawa Mahal. Pałac wzniesiony z inicjatywy maharadży, w którym obecnie mieści się Muzeum Archeologiczne gromadzące wyroby lokalnego rzemiosła. Nazywany Pałacem Wiatrów ze względu na specyficzny przeciąg odczuwalny we wnętrzach. W Indiach okna budynków mają charakterystyczną cechę - są zrobione jakby z koronek, drobne oczka układające się w misterne wzory zdobią i jednocześnie wentylują pomieszczenia. W Jaipurze znajduje się jeszcze jeden sławny pałac, pałac na wodzie. Pałac Wodny (Jal Mahal) położony jest na sztucznym jeziorze, utworzonym by zapobiec suszy. W rzeczywistości nie jest wodnym lecz jakby zatopionym pałacem. Woda zalała kilka poziomów pałacu a ponad taflę wystaje tylko jego górna część.
Jaisalmer to pustynne miasto, które ze względu na swoje położenie jest najchętniej odwiedzanym miejscem w indyjskim stanie Radżastan. Miejsce to posiada fort zbudowany na szczycie góry nazywany Złotym Fortem ze względu na użyty budulec - żółty piaskowiec.
Jodhpur to kolejne pustynne miasto nazywane Niebieskim Miastem ze względu na kolor ścian domów. Nad miastem dominuje Twierdza Mehrangarh, która jest jednym z największych fortów w Indiach. Widok z twierdzy zapiera dech ponieważ oprócz panoramy miasta można podziwiać pustynny krajobraz Do fortu można wejść przez Żelazną Bramę a tuż za nią trafiamy na targ pełen aromatów i lokalnych wyrobów.
Udaipur nazywane Wenecją Wschodu to miasto jezior, uznawane za najbardziej romantyczne miasto w Indiach. Najbardziej znany w Udaipurze jest Lake Palace - Pałac Jeziorny, starożytny letni dom cesarzy indyjskich i symbol indyjskiego bogactwa.
Indore to miasto przemysłu bawełnianego i chemicznego. To także ośrodek przemysłu metalowego, materiałów budowlanych i spożywczych. Miasto posiada port lotniczy oraz duży węzeł kolejowy i drogowy.
Mumbai to miasto na wyspie na Morzu Arabskim. To drugie co do wielkości miasto w Indiach. Posiada największy port morski i to tutaj znajdują się największe giełdy Azji Południowej. W Mumbaiu znajdują się największe stacje radiowe i telewizyjne oraz wydawnictwa. Jest to też ośrodek kinematografii indyjskiej. Tutaj także znajduje się baza Indyjskiej Marynarki Wojennej.
Krótko usłyszeliśmy także o Goa - najbardziej turystycznym i europejskim regionie Indii oraz o Guwahati.
Opowieść pana Darka zakończyła się w mieście Maghalaya. Nazywane „siedliskiem chmur” jest najbardziej wilgotnym miejscem na ziemi. Miejsce to najlepiej zwiedzać pieszo. Wiszące mosty splecione z korzeni drzew to największa atrakcja tego miejsca a widoki na wodospady wokół jeszcze potęgują odczucie piękna otaczającej nas natury.
Nasz przewodnik podczas całej podróży po Indiach korzystał z lokalnych autobusów o dość egzotycznym wyglądzie ze względu na ogromne luki bagażowe, w miastach można korzystać z lokalnych tuk-tuków, motocykli i taksówek. Ulice w Indiach są niezwykle zatłoczone przez wszelkiego rodzaju środki transportu a chodniki przez wciąż przemieszczających się ludzi oraz różnych rzemieślników - fryzjerów, pucybutów, krawców, czyścicieli uszu i sprzedawców ziarna dla gołębi. Po ulicach również chodzą krowy i są traktowane bardzo wyrozumiale nawet kiedy blokują ruch. Niestety miasta indyjskie to także niesamowite ilości śmieci na ulicach zamienionych w rynsztoki.
Indie to nie tylko piękne świątynie, parki, muzea i architektura, to także kraj niesamowitych kontrastów. To tutaj spotyka się bezdomnych i ogromne obszary slumsów pośród gór śmieci. To tutaj kawałek dalej stoi monumentalny pałac i piękny, zadbany ogród. Indie to zapachy egzotycznych potraw i przypraw mieszający się z odorem palonego krowiego łajna, używanego do instalacji grzewczych.
Na drugą część opowieści o Indiach zapraszamy 24 stycznia 2022 roku.