Niezwykle aktualną, jak na czas obecnej wojny na Ukrainie, okazała się książka Renaty Piątkowskiej „Dzieci, których nie ma”, omawiana w czasie spotkania DKK ”Wtajemniczeni” 25 lutego 2022 roku. To książka o losach polskich dzieci w niemieckim obozie koncentracyjnym w Łodzi w latach 1942-1945.
Jak pisze autorka „To miejsce, w którym prawo chroniące dzieci umarło z chwilą jego powstania.(…) Jakakolwiek ocena jest zbędna, słowa zbyt słabe, by oddać bestialstwo, bezmiar cierpienia i krzywdy, jakich doznały dzieci w łódzkim obozie przy ulicy Przemysłowej”.
Piątkowska prezentuje w książce konkretne sceny, które miały – lub mogły mieć – miejsce na terenie obozu. Sceny są krótkie lecz porażające. Młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak wyglądały pierwsze chwile w obozie – golenie włosów, numery obozowe zawieszane na szyi, ciągłe krzyki, bicie. Sprawdzą, jak przebiegał ich obozowy dzień – pobudka o 6.00 rano, apele trwające kilka godzin na mrozie czy deszczu. Gdzie mieszkano – baraki, prycze, na których spało po trzy, cztery osoby. Jak pracowano – przy budowie nowych baraków, w folwarku, przy uprawie warzyw. Jak traktowano osoby chore, a jak – niepokorne. Niezwykle sugestywne są również ilustracje Macieja Szymanowicza, symboliczne, a jakże wymowne. Oddając hołd tym tragicznie zmarłym dzieciom, należy pamiętać, że wojna to zawsze zło, że w czasie wojny zawsze cierpią najsłabsi. Powtarzając za autorką „Nie wolno nam dopuścić, by to, co się wydarzyło w obozie dla polskich dzieci w Łodzi, poszło w zapomnienie”.
Klubowiczów bardzo wzruszyła ta książka. Po raz kolejny uświadomiła im tragizm wojny i los dzieci. Na znak protestu, młodzi czytelnicy zniszczyli kartki z napisem WOJNA. Ten wymowny gest był ich formą sprzeciwu wobec sytuacji, która ma miejsce za naszą wschodnią granicą.
Na kolejnym spotkaniu 25 marca 2022 roku, o godz. 16.00 wrócimy do książek z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai M. Widmarka i H. Willis. Zapraszamy do czytania!