Corocznie 21 marca świętujemy pierwszy dzień wiosny oraz Światowy Dzień Poezji. W tym wyjątkowym dniu Filię nr 1 KBP odwiedziła klasa VI a Szkoły Podstawowej nr 7 w Krośnie.
Uczniowie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej „Pudełko zwane wyobraźnią”. Wysłuchali wiersza Wisławy Szymborskiej „Niektórzy lubią poezję”, na podstawie którego zastanawiali się nad popularnością poezji wśród czytelników oraz nad tym, czy warto czytać wiersze.
Następnie poznali wiersz Zbigniewa Herberta „Pudełko zwane wyobraźnią”, gdzie poeta ukazał wyobraźnię jako zaczarowane pudełko. Wiersz skłonił dzieci do dyskusji, jaką rolę odgrywa wyobraźnia w życiu każdego z nas.
Uczniowie wysłuchali także wiosennych wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Leopolda Staffa, Józefa Antoniego Birkenmajera.
Na koniec lekcji uruchomili swoją wyobraźnię i na podstawie poznanych wierszy przedstawili w formie pracy plastycznej swoją wizję otaczającego nas świata.
Wraz z pięciolatkami i sześciolatkami z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Krośnie świętowaliśmy Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest 22 marca.
Podczas zajęć bibliotecznych „Magia wody” dzieci poznały znaczenie wody w życiu człowieka oraz uświadomiły sobie, ile dla każdego z nas znaczy woda.
Wysłuchały historii o zabawnych wodnych przygodach Kubusia Puchatka, a na podstawie globusa zastanawiały się, dlaczego Ziemia nazywana jest Błękitną Planetą. Podczas „burzy mózgów” przedszkolaki rozważały, w jaki sposób możemy oszczędzać wodę. Uczestniczyły w zabawie dydaktycznej „Co wiemy o wodzie?”, w zabawie ruchowej „Kałuże, rzeka, jezioro” oraz rozwiązywały „Wodny quiz”.
Na koniec zajęć wykonały prace plastyczne „Zaczarowane kropelki”.
Natomiast wspólnie z grupą trzylatków z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Krośnie obchodziliśmy Światowy Dzień Teatru, który przypada na 27 marca.
Maluchy podczas zajęć „Co wiemy o teatrze?” wysłuchały bajki „Jaś i Małgosia” w formie teatrzyku kamishibai.
Poznały i utrwaliły pojęcia związane z teatrem takie jak: aktor, scena, przedstawienie teatralne. Dowiedziały się, że w teatrze lalkowym występują kukiełki lub pacynki. Podczas zabawy teatralnej „Zagraj to” dzieci wcielały się w rolę wybranego zwierzęcia, a w trakcie działań plastycznych pięknie pokolorowały obrazki „Wesołe pacynki”.
Mamy nadzieję, że marcowe święta obchodzone wspólnie z biblioteką były źródłem zarówno wiedzy, jak i dobrej zabawy dla młodych uczestników zajęć bibliotecznych.
Agnieszka Bogacz