200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.
Twórczość romantyków zajmuje szczególne miejsce w naszej kulturze i historii. Romantyzm przyniósł Polsce genialnych twórców i wybitne dzieła.
W jakiej formie wątki i motywy o genealogii romantycznej możemy znaleźć we współczesnej literaturze polskiej? Próbą odpowiedzi na to pytanie będzie wykład dr hab. Magdaleny Rabizo-Birek pn. „Formy obecności romantyzmu w polskiej literaturze współczesnej”, który odbędzie się 25 kwietnia br. o godz. 11.00 w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.
dr hab. Magdalena Rabizo-Birek, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, od 1989 pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UR. Jest autorką dwóch monografii: „Między mitem a historią. Twórczość literacka Włodzimierza Odojewskiego” i „Romantyczni i nowocześni. Formy obecności romantyzmu w polskiej literaturze współczesnej”, autorką książek z krytyki sztuki, około stu artykułów naukowych, wielu tekstów krytycznych, redaktorką i współredaktorką monografii zbiorowych (m.in. pierwszych monografii o pisarstwie Olgi Tokarczuk, Andrzeja Stasiuka i Tomasza Różyckiego), sześciu tomów prac z dziedziny krytyki sztuki oraz redaktorką tomów poezji, prozy i esejów. M. Rabizo-Birek jest członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN.
Wykład w ramach projektu „W książce jest moc!” z Programu Ministra Kultura i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”.