Kwiecień w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym to mnóstwo ciekawych spotkań z przedszkolakami i uśmiechnięte dzieci!
W pierwszej połowie miesiąca w bibliotece pojawiały się pięcio i sześciolatki z Przedszkola Sióstr św. Józefa alby wziąć udział w cyklu zajęć „Było sobie...”. Kwietniowe spotkania dotyczyły różnych zajęć i zawodów jakie wykonują dorośli. W określeniu nietypowych profesji pomogły nam książki „Niezwyczajne zawody” J. Kołomojec i „Dobra robota: ceramik, opiekunka fok i inne ciekawe zawody” E. Pałasz. Dzieci bardzo chętnie opowiadały jakie zawody wykonują ich rodzice. Po rozmowach na stoliku pojawiało się tajemnicze pudełko. Każde dziecko z zamkniętymi oczami losowało z niego jedną rzecz. Po określeniu nazwy rzeczy wspólnie ustalaliśmy zawód do jakiego pasuje dany przedmiot. W pudełku był zarówno stetoskop, jak i samochodzik wyścigowy, były też piłka, aparat, metr krawiecki i wiele innych. Na zakończenie zajęć dzieci najpierw zgadły, że będą wyklejać pracownika cyrku, wykleiły zatem wesołego klauna z kolorowych paseczków.
W drugiej połowie miesiąca na Ordynackiej zagościły maluchy z Przedszkola Sióstr św. Jozefa. Trzy i czterolatki wzięły udział w zajęciach z cyklu „Rodzina Treflików”. W związku ze zmianą pory roku i coraz cieplejszymi dniami dzieci często chodzą na spacery. Zatem podczas rozmowy o spacerach nawiązaliśmy do miejsc spacerowych a szczególnie jednego - łąki. Przedszkolaki lubią obserwować pogodę i przyrodę dlatego też szybko zgadły o jakich małych zwierzątkach rozmawialiśmy. Łąki, pola i krzaki są świetną kryjówką i mieszkaniem dla biedronek, motyli, żuków, mrówek, pszczół i mnóstwa innych owadów. Podczas zajęć dzieci bardzo chętnie wysłuchały wierszy o owadach i później oglądały kolorowe książeczki. Praca plastyczna w wykonaniu maluszków to feeria barw, z kolorowych kwadracików powstał witrażowy motyl.
Filię nr 6 w kwietniu odwiedziły także cztery grupy dzieci z prywatnego przedszkola „Tęczowa Kraina”. Przedszkolaki miały okazję poznać specyfikę pracy w dziale zbiorów audiowizualnych, w których tradycyjne książki zastąpione zostały przez kasety magnetofonowe i audiobooki. Miały także okazję zobaczyć i dotknąć książki pisane alfabetem Braille'a, którym posługują się niewidomi. Ilustracje bajkowych bohaterów zamieszczone w książce stały się okazją do odgadywania co przedstawiają tylko przy pomocy dotyku. Dzieci zobaczyły także jak wygląda czytak i dowiedziały się jak z niego korzystać i dla kogo jest przeznaczony. Na zakończenie zajęć obejrzeliśmy przygody wesołej Miffy, która spędziła popołudnie w bibliotece.