26 września 2022 roku w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie miłośników podróży i wypraw wszelakich - Klubu Podróżnika. W tle spotkania pobrzmiewał dawny przebój Marii Koterbskiej „Augustowskie noce” rozsławiający to piękne miasto. A wspomnieniami z wycieczki podzieliła się z nami pani Anna Węgrzyn.
Augustów to miasto uzdrowiskowe ze względu na wody mineralne i borowinę. Położone w północno-wschodniej Polsce, pomiędzy siedmioma jeziorami, zachwyca swoją malowniczością. Miasto zniszczone przez obie wojny światowe zostało odbudowane. Jego największym zabytkiem jest Kanał Augustowski, położony w granicach miasta, nazywany pomnikiem historii z oryginalnymi śluzami Przewięź i Swoboda z 1827 roku. Spacerując po urokliwych uliczkach Augustowa można zachwycić się architekturą, m.in. Pałacem na wodzie w którym obecne znajduje się sanatorium. Z kolei kawiarnia Albatros przywołuje przeszłość, w PRL-u na parkietach królowała piosenka Janusza Laskowskiego o dziewczętach z tego miejsca. Niedaleki kościół Miłosierdzia Bożego, Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę to tylko niektóre atrakcje Augustowa.
Niezaprzeczalną atrakcją dla pani Anny był rejs po Jeziorze Studzienicznym do Studzienicznej. Wieś ta od 1973 r. jest częścią Augustowa. Znajduje się tam drewniany zabytkowy kościół oraz kaplica z obrazem Matki Bożej Studzieniczańskiej. Stoi tam także studnia z wodą, która według legend jest cudowna i leczy choroby, to od niej pochodzi nazwa miejscowości i jeziora.
W dalszej części spotkania usłyszeliśmy o Kolegiacie pw. św. Antoniego i Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Sokółce. Pobyt w niedalekich Kruszynianach zapewnił niezapomniane wrażenia i widoki niespotykane na co dzień. To tutaj żyją obok siebie w zgodzie wyznawcy różnych wiar. Katolicy, muzułmanie, protestanci, świadkowie Jehowy i być może kilku innych wyznań. Zgoda i życzliwość panująca na tych ziemiach świadczy o tym, jak różnorodny jest świat i że jest na nim miejsce dla każdego człowieka. To tu potomkowie Tatarów mają swoje jurty, w których bardzo chętnie goszczą turystów. Znajduje się tu także cmentarz i meczet muzułmański. W trakcie wycieczki odwiedzono także Tykocin, gdzie mieści się synagoga i muzeum żydowskie.
Pani Anna odwiedziła także Wilno. Cmentarz na Rossie (powoli restaurowany) to oaza ciszy i zadumy. Natomiast kościół pw. św. Piotra i Pawła zachwyca każdym detalem zdobień na ścianach, a przepiękny kryształowy żyrandol to majstersztyk. Wilno to przede wszystkim Ostra Brama z cudownym obrazem Matki Bożej oraz kompleks budynków monasteru św. Ducha użytkowany przez mniszki monasteru św. Marii Magdaleny. Wycieczkę zakończyła wizyta na zamku w Trokach.