Październikowe spotkania z przedszkolakami to nie tylko całoroczne cykle zajęć ale także nowe grupy dzieci, które poznały specyficzną ofertę biblioteczną Filii nr 6 - Centrum Multimedialnego.
Na początku miesiąca bibliotekę odwiedziły starsze grupy dzieci z Przedszkola Sióstr św. Józefa aby rozpocząć cykl całorocznych zajęć. Pięcio i sześciolatki rozpoczęły cykl „Pszczółka Maja i przyjaciele”. Nasze spotkania będą się opierać na bajce o przygodach rezolutnej i bardzo ciekawskiej pszczółki Mai. Po obejrzeniu bajki dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania i z wielką uwaga wysłuchały czytanej bajki. Naszym rozmowom towarzyszyła duża pluszowa pszczoła, która jest namiastką bohaterki naszych zajęć ale też pozwala rozróżnić wygląd pszczoły od innych owadów. Podczas zajęć dzieci zamieniły się w głośny pszczeli rój a każdy ozdobił opaskę z pszczołą, w której dzieci wyszły biblioteki.
Młodsze dzieci z Przedszkola Sióstr św. Jozefa rozpoczęły natomiast cykl zajęć „W Stacyjkowie” o wesołych pociągach z sympatycznej stacji. Starsze dzieci zagościły w bibliotece a młodsze odwiedziła bibliotekarka. Dzieci oprócz filmowej bajki mogły obejrzeć książeczki o pociągach. Maluchy doskonale wiedzą czym różnią się pociągi od innych pojazdów ale niektóre z nich jeszcze nie miały okazji jechać takim środkiem transportu. Podczas zajęć plastycznych dzieci zrobiły kolorowe pociągi z wielkimi kołami.
Ale październik w Centrum Multimedialnym to nie tylko spotkania z dziećmi z Przedszkola Sióstr. To także nowe spotkania i współpraca.
Filię nr 6 odwiedziły też trzy grupy dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5. Po obejrzeniu przygód bajkowej Miffy, która podpowiedziała wszystkim jak należy się zachowywać w bibliotece, dzieci poznały specyfikę pracy w bibliotece audiowizualnej. Maluchy zagościły na Ordynackiej pierwszy raz, dlatego miały okazję poznać nietypowe i nieznane dla nich zbiory i zasoby. Płyty gramofonowe, slajdy to tylko niektóre z prezentowanych zbiorów. Dzieci z wielkim zaangażowaniem poszukiwały tradycyjnych, papierowych książek, których na Ordynackiej po prostu nie ma. Zostały one zastąpione przez audiobooki i kasety magnetofonowe. To nietypowe książki, które są dla nas czytane przez kogoś i wystarczy ich słuchać. Przedszkolaki miały także okazję dotknąć książki pisane alfabetem Braille'a, który znają osoby niewidome. Dzieci zobaczyły też nietypowe urządzenie jakim jest czytak, dowiedziały się dla kogo jest przeznaczony i jak z niego korzystać. Na zakończenie każda grupa wykonała kolorowe zakładki do książek.
/AU/