5 grudnia 2022 roku w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie miłośników podróży i wycieczek, członków Klubu Podróżnika.
W podróż historyczno-geograficzną zabrał nas Sławomir Bloch. Wprowadzeniem historycznym była diaporama czyli spektakl malowniczych zdjęć z piękną łemkowską pieśnią w tle. Dodatkowym, wzruszającym akcentem było przybliżenie słów tej pieśni przez Zdzisława Sochę.
Krótkie wprowadzenie diaporamą pozwoliło nam przenieść się w dawny świat. W świat wsi, które niegdyś istniały zanim po drugiej wojnie światowej zostały wysiedlone i zarównane z ziemią. Po tym, co tam było, zostały kapliczki i kamienne przydrożne krzyże. To w tych zapomnianych rejonach najbardziej widać przemijanie. Resztki zawalających się piwnic, fundamentów niegdysiejszych domów i cerkwi, zdziczałe drzewa poddane upływowi czasu. Lista wsi, których już nie ma, jest bardzo długa. Bartne, Ratnawica, Beniowa, Sianki, Dłogie, Rozstajne, Jasiel, Jawornik, Królik Wołoski, Świątkowa Mała, Płonna, Kamienne, Polany Surowiczne, Przybyszów, Rabe, Lipna, Nieznajowa, Bełchówka, Czarne to nazwy tylko niektórych z nich. Niedawno powstał projekt „Drzwi do zaginionego świata”, który służyć będzie oznaczeniu nieistniejących wsi, to jakby zaproszenie by ten dawny świat odnaleźć.
W drugiej części oglądaliśmy fragmenty rekonstrukcji historycznej bitwy na Klarowcu czyli Górze Rogowskiej. Pokaz ubioru, wyposażenia trzech wrogich armii, taktyki walki stanowił wprowadzenie do następnego tematu: Cmentarze Wielkiej Wojny. Zobaczyliśmy nekropolie oznakowane od nr 1 do nr 13, które zostały szczegółowo omówione i pokazane w stanie dzisiejszym i według zachowanych archiwalnych zdjęć. Te miejsca pamięci „galicyjskich bohaterów” zbudowano w różnorodnej architekturze. Została nam przekazana solidna porcja wiedzy o tamtych czasach.
/AU/