25 kwietnia 2023 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej kolejny raz spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Seniora.
Klubowicze interesują się historią Krosna i osobami z nim związanymi, dlatego tematem spotkania była sylwetka Andrzeja Lenika, rzeźbiarza, urodzonego w Krościenku Niżnym koło Krosna.
Andrzej Lenik, po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych Krakowie, powrócił do Krosna. Przy ul. Lwowskiej 6 otworzył swoją pracownię artystyczno-rzeźbiarską (ozdobioną godłem „Ars longa vita brevis”), która specjalizowała się
w wytwarzaniu elementów wystroju i wyposażenia kościołów. Jego prace znajdują się w świątyniach, m.in. w Krościenku Wyżnym, Rymanowie, Jasionce koło Dukli czy Czortkowie. Artysta w swej pracowni wykonywał również liczne nagrobki, figury świętych i pomniki, np. kamienny obelisk z popiersiem Tadeusza Kościuszki na zamku w Odrzykoniu.
Krośnieński rzeźbiarz zajmował się też działalnością kulturalną i społeczną, założył teatr amatorski, działał w Towarzystwie Szkół Ludowych, Polskim Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”. W latach 1927-1928 był cechmistrzem Cechu Wielkiego w Krośnie.
Ważną rolę w życiu i działalności Andrzeja Lenika odegrała współpraca z architektem Janem Sas-Zubrzyckim. Prezentowali podobną postawę artystyczną oraz ideową i wspólnie wykonali wiele projektów związanych z architekturą sakralną.
Postać wielkiego artysty przybliżyła członkom klubu obejrzana z zainteresowaniem prezentacja multimedialna „Andrzej Lenik (1864-1929)”.