27 czerwca 2023 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej członkowie Dyskusyjnego Klubu Seniora kontynuowali cykl spotkań poświęconych znamienitym obywatelom miasta Krosna.
Tym razem ich uwaga skupiła się na Michale Mięsowiczu – założycielu i właścicielu Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych w Krośnie.
Michał Mięsowicz urodził się w Korczynie w 1864 roku, naukę rzemiosła rozpoczął po okiem ojca – zegarmistrza i po pięciu latach terminowania został przez niego wyzwolony na czeladnika. Później kształcił się w wiedeńskiej firmie, która specjalizowała się w wytwarzaniu zegarów wieżowych. Po latach spędzonych za granicą wrócił do Polski jako mistrz zegarmistrzowski i osiadł na stałe w Krośnie, przy ówczesnej ulicy Krakowskiej (obecnie mieści się tu Muzeum Rzemiosła). Tam znalazła swoją siedzibę Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych założona i prowadzona przez Michała Mięsowicza. Była ona nie tylko pierwszą, ale i jedyną fabryką produkującą zegary wieżowe na ziemiach polskich. Działała w latach 1901-1914 i 1925-1939, miała na swoim koncie ponad 280 wyprodukowanych zegarów. Mięsowicz brał udział w wystawach przemysłowych, krajowych i zagranicznych, gdzie zdobywał medale za swoje wyroby.
Będąc członkiem Cechu Wielkiego w Krośnie, Michał Mięsowicz interesował się sprawami miasta. Brał czynny udział w działalności Rady Miejskiej. Zajmował się szkolnictwem, zwłaszcza kształceniem młodzieży w szkołach przemysłowych, przewodniczył Komisji Egzaminów Czeladniczych.
W 1927 r. został wybrany na stanowisko wiceburmistrza Miasta Krosna (urząd sprawował do 1933 r.) oraz był wieloletnim prezesem Towarzystwa Mieszczańskiego „Zgoda”.
Członkowie klubu z zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną na temat krośnieńskiego przedsiębiorcy i społecznika. Dowiedzieli się z niej m.in., że w Krośnie do dziś funkcjonują zegary pochodzące z fabryki zegarów wieżowych Michała Mięsowicza. Są to: zegar na wieży kościoła farnego i na gmachu sądu oraz na budynku dawnego Urzędu Miejskiego na krośnieńskim rynku.