17 października 2023 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Seniora. Wśród klubowiczów powodzeniem cieszy się cykl o znanych i mniej znanych krośnianach, i dlatego tematem dyskusji była postać Franciszka Pika-Mirandoli.
Franciszek Pik-Mirandola – aptekarz, poeta, tłumacz urodził się w 1871 roku w Krośnie. Kontynuując rodzinną tradycję ukończył studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Później, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, studiował filozofię na uniwersytetach w Krakowie i Heidelbergu.
Obowiązki rodzinne i trudności materialne zmuszały go do prowadzenia, bądź dzierżawienia aptek (m.in. w Krośnie, Iwoniczu-Zdroju, Bukowsku czy Łącku). Po wypełnieniu rodzinnych zobowiązań i spłaceniu długów, zajął się tym, co było jego prawdziwym powołaniem – literaturą.
Franciszek Pik, jako literat posługiwał się pseudonimem przyjętym od piętnastowiecznego pisarza i wybitnego przedstawiciela włoskiego Odrodzenia, Giovanniego Pico della Mirandoli. Znudzony aptekarskimi czynnościami wykorzystywał każdą chwilę, by pisać, poezję (np. zbiór wierszy „Liber tristium”) i opowiadania („Tropy”, „Tempore belli”). Mirandola uznawany jest za prekursora fantastyki w literaturze.
Dziedziną, która przyniosła Mirandoli największy rozgłos była praca translatorska. W ciągu całego życia przełożył ponad 200 tomów z literatury włoskiej, francuskiej, niemieckiej, angielskiej i skandynawskiej. Były wśród nich dzieła laureatów literackiej nagrody Nobla: Rudyarda Kiplinga, Selmy Lagerlof, Knuta Hamsuna czy Anatola France, a także innych uznanych autorów: Daniela Defoe, Johanna Wolfganga Goethego, Fryderyka Schillera czy Colette.
Franciszek Pik-Mirandola pracował dużo, spędzając dnie i noce nad tłumaczeniami, lecz zarabiał niewiele. Wydawcy płacili mu marnie, a on nie potrafił zadbać o swoje finanse.
Zmarł w skrajnej biedzie w 1930 roku w Krakowie. Pochowany został na cmentarzu Rakowickim.
Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą wybitnemu krośnianinowi oraz film „Zatruta studnia”, nakręcony przez mieszkańców Krosna. na podstawie opowiadania Franciszka Pika-Mirandoli.