7 listopada 2023 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Seniora. Tym razem klubowicze dyskutowali na temat życia i twórczości literackiej Marii Rodziewiczówny – królowej polskich romansów.
Maria Rodziewiczówna, nieco już dziś zapomniana, była osobą wokół której narosło wiele kontrowersji. Szokowała nie tylko wyglądem, ale i wyjątkowym sposobem bycia. Jedni ją uwielbiali - inni krytykowali.
Autorka powieści urodziła się w rodzinie ziemiańskiej 2 lutego 1863 roku we wsi Pieniuha na Grodzieńszczyźnie. Za pomoc powstańcom styczniowym jej rodzice zostali zesłani na Syberię. W 1871 roku objęła ich amnestia, i jako zdeklasowane ziemiaństwo, rodzina zamieszkała w Warszawie, zmagając się z ciężką sytuacją materialną. Odmienił to dopiero otrzymany przez Henryka Rodziewicza spadek - majątek Hruszowa na Polesiu.
Po śmierci ojca w 1881 roku, Maria przejęła kontrolę nad majątkiem (formalnie dokonało się to w 1887 roku). Uzyskując zgodę matki, w krótkiej spódnicy i męskim żakiecie, zajęła się zarządzaniem obciążonej długami Hruszową. Prowadziła również działalność patriotyczną i społeczną, organizowała m.in. pomoc medyczną i zajmowała się szerzeniem kultury na wsi.
Równocześnie pisała, najpierw opowiadania, później powieści obyczajowe. Nie ograniczała się tylko do wątków romantycznych, w swoich utworach hołdowała polskości i ziemiańskim tradycjom. Rodziewiczównę nazywano „Sienkiewiczem w spódnicy”, gdyż tak jak on pisała „ku pokrzepieniu serc”.
I wojnę światową przeżyła, pomagając potrzebującym i słabszym. Zmarła w Leonowie ,w powiecie skierniewickim 6 listopada 1944 roku, w wyniku zapalenia płuc. Pochowano ją we wsi Żelazna, a 11 listopada 1948 roku jej zwłoki przeniesiono na cmentarz Powązkowski w Warszawie.
Do najbardziej znanych utworów Marii Rodziewiczówny należą: „Czahary”, „Lato leśnych ludzi”, Straszny dziadunio”, „Dewajtis”, „Między ustami a brzegiem pucharu”, „Jaskółczym szlakiem”.
Nie ulega wątpliwości, że Maria Rodziewiczówna była postacią niejednoznaczną i niezwykle barwną, której nie tylko utwory, ale i nietuzinkowe życie osobiste do dziś wzbudzają wiele emocji wśród czytelników, także wśród członków bibliotecznego Klubu Seniora.