12 marca 2019 r. w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Filmu, na którym wyświetlono film „Sobibór” w reżyserii Konstantina Chabienskiego.
Film pokazuje warunki panujące w obozie zagłady w Sobiborze oraz przedstawia kilkanaście dni z życia więźniów. Rozpoczyna się od przybycia do Sobiboru nowego transportu Żydów. Więźniowie, którzy już tam są, wiedzą, co czeka nowo przybyłych. Zdesperowani, uznający, że nawet śmierć będzie lepsza niż życie w obozie, w warunkach urągających ludzkiej godności, myślą o ucieczce. Plan, drobiazgowo konstruowany i omawiany krok po kroku, zdaje się nie mieć usterek, ale by miał szanse powodzenia potrzebny jest jego wykonawca, dowódca. Zostaje nim Aleksander Peczerski, którego postać zagrał sam reżyser.
Kulminacją filmu Chabienskiego są wydarzenia z 14 października 1943 r., kiedy to w Sobiborze wybuchło powstanie więźniów i podjęta została, zakończona powodzeniem, próba ucieczki z obozu.
W dłuższej dyskusji po filmie uczestnicy spotkania uznali iż „Sobibór” Chabienskiego to obraz wart obejrzenia. Trzeba przypominać o czasach II wojny światowej, bo tylko pamięć o nich pozwala mieć nadzieję na to, że już nigdy się nie powtórzą. Film powinni obejrzeć zwłaszcza młodzi ludzie, którzy lata 1939-1945 znają tylko ze szkoły i podręczników. „Sobibór” powinien być jednak nie tylko swoistą lekcją historii, ale i lekcją siły człowieka, który dąży do przeżycia nawet w najtrudniejszych warunkach.
Klubowicze stwierdzili, że filmu nie da się obejrzeć bez odczuwania gwałtownych emocji, bez wspomnień, bez współczucia dla bohaterów.
Agnieszka Urbanek