30 kwietnia 2024 r. w Saloniku Artystycznym KBP odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Seniora. Tym razem tematem dyskusji była postać Zofii Stryjeńskiej - kobiety obdarzonej wieloma talentami.
Zofia Stryjeńska - malarka, graficzka, ilustratorka, scenografka, projektantka zabawek oraz przedstawicielka art déco, urodziła się 13 maja 1891 r. w Krakowie. Już jako dziecko żyła w świecie wyobraźni i bardzo dużo malowała. Artystyczne wykształcenie zdobywała w Krakowie (w Szkole Sztuk Pięknych Marii Niedzielskiej) oraz (w męskim przebraniu) w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W 1916 roku wyszła za mąż za architekta Karola Stryjeńskiego, z którym miała troje dzieci - córkę Magdę i bliźniaków Jacka i Jana.
Zofia Stryjeńska była zafascynowana folklorem i mitologią słowiańską. Jej rysunki i obrazy to paleta barw, wszechobecny ruch i dynamika połączona z ludowością i piastowską przeszłością. Do najpopularniejszych dzieł artystki należą między innymi: cykle obrazów „Bożki Słowiańskie”, „Pascha”, „Łowy Bogów”, „Tańce polskie” czy „Piastowie”.
Jednakże, malarstwo to nie wszystko, Zofia Stryjeńska tworzyła również zabawki: lalki, zwierzęta i klocki zdobione obrzędowymi scenami, grafiki, projekty kostiumów i scenografii do sztuk teatralnych. Jej dziełem są też ilustracje do „Trenów” Jana Kochanowskiego, „Monachomachii” Ignacego Krasickiego czy książek, m.in. Kazimierza Tetmajera i Kazimiery Iłłakowiczówny.
Zofia Stryjeńska największy sukces w swojej działalności artystycznej osiągnęła na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 roku. Jej cykl sześciu obrazów zatytułowany „Rok obrzędowy w Polsce” zdobił główną salę pawilonu polskiego. Artystka otrzymała cztery Grand Prix w dziedzinie malarstwa, tkaniny, plakatu i ilustracji książkowej, zaszczytne wyróżnienie w dziale zabawkarskim oraz została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej.
Równocześnie życie prywatne Zofii Stryjeńskiej to pasmo miłosnych niepowodzeń, troski o dzieci i nędzy pomimo artystycznych sukcesów. Była podziwiana i nagradzana, a jednak nieszczęśliwa, bo za sławę zapłaciła najwyższą cenę – tęsknotę za dziećmi.
Zofia Stryjeńska zmarła 28 lutego 1976 roku w wieku 85 lat. Pochowana została w Genewie, gdzie mieszkała jej rodzina, a ona sama spędziła ostatnie lata swojego życia.