19 marca 2019 roku w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawiano na nim o książce „Świat według Janki”.
Książka składa się zarówno z artykułów Ochojskiej jak i rozmów Marzeny Zdanowskiej z autorką. Janina Ochojska to osoba znana ze środków masowego przekazu, jej postać w mediach najczęściej pojawia się, kiedy na świecie toczy się wojna, kiedy dochodzi do klęski żywiołowej, kiedy potrzebna jest pomoc. To ona założyła Polską Akcję Humanitarną. To ona przewodzi jej działaniom. Mimo ograniczeń zdrowotnych i niepełnosprawności ruchowej czynnie działa i cały czas bierze udział w konwojach z pomocą dla potrzebujących. Od ponad dwudziestu pięciu lat PAH dociera do ponad czterdziestu krajów na świecie. Celem jej działania jest niesienie pomocy ofiarom konfliktów zbrojnych i kataklizmów naturalnych, gównie poprzez zapewnienie dostępu do wody i żywności. Janina Ochojska poprzez swoje, czasami bardzo trudne, doświadczenia pokazuje misje humanitarne z perspektywy człowieka bezstronnego: angażując się w pomoc nie ocenia przynależności politycznej, religijnej lub rasowej pokrzywdzonych ludzi. „Uważam, że każdy jest wart tego, żeby otrzymać pomoc”. Polska Akcja Humanitarna jest dziełem jej życia, a pomoc innym uważa za swój obowiązek jako człowieka. Mimo tego, że jej praca bywa niebezpieczna, Janina Ochojska zawsze widzi w ludziach więcej dobra niż zła i uważa, że zmienianie świata powinno zaczynać się od siebie samego.
Zdaniem klubowiczów książka pozwala spojrzeć na pomoc humanitarną z innej strony. Autorka jest szczera w swoich opiniach a jej wspomnienia pokazują, jak naprawdę wygląda pomoc humanitarna. To, co przestawiają media, to niejednokrotnie mały wycinek tego, co Ochojska widzi z bliska. Wiele tematów jest pomijanych ponieważ nie są „ciekawe”, jeśli jakieś nieszczęście jest pokazywane zbyt długo, to powszednieje. Odzew i pomoc w momencie katastrofy jest natychmiastowa ale krótkotrwała. Pomaga się, póki temat jest chwytliwy, świeży, a wiele miejsc potrzebuje pomocy długoletniej. Janina Ochojska przyznaje, że nie korzysta z ochrony w miejscach konfliktów zbrojnych, bo wtedy musiałaby opowiedzieć się po którejś ze stron konfliktu. Nie miesza się w politykę kraju, któremu pomaga. W opinii klubowiczek jej postawa pokazuje jak pomagać, by naprawdę pomóc. A ostatecznym wnioskiem po dyskusji było stwierdzenie, że posiadając dostęp do wody, żywności, dachu nad głową powinniśmy codziennie doceniać, jakimi jesteśmy niesamowitymi szczęściarzami.
Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 16 kwietnia 2019 roku.
Agnieszka Urbanek