10 czerwca 2024 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło sie kolejne spotkanie miłośników literatury, członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Nasze dyskusje dotyczyły książki „Rana” Wojciecha Chmielarza.
Książka jest historią kilku uczniów i nauczycieli z prywatnej szkoły podstawowej. Ich życie to nauka, praca, codzienność i rutyna. Ale życie nie składa się tylko z obowiązków, to także spotkania, zależności, związki, przyjaźnie lub antypatie. Patrząc z boku można by pomyśleć, że uczniowie i kadra z elitarnej szkoły to grzeczni, dobrze wychowani i kulturalni ludzie, ale czasami pozory bardzo mylą.
Chmielarz w swojej książce bardzo mocno skupia się na traumach. Traumach zarówno dziecięcych jak i dorosłych, którzy myślą, że mają je za sobą. W książce nagromadzono dużo patologii, ale takiej w białych rękawiczkach, by nikt z boku, nikt obcy, nie mógł się do niczego przyczepić. Dzieciństwo bardzo mocno determinuje dorosłe życie. Jak traktowano dziecko tak ono będzie traktować swoje lub inne dziecko. Chore rodziny będą rodzić chore relacje, wykoślawiać obraz szczęścia i zmieniać go w negatywne emocje.
W ocenie klubowiczek „Rana” to bardzo smutna książka. Smutne relacje międzyludzkie, rodzinne. Na pozór szczęśliwi młodzie ludzie, którzy niekiedy każdego dnia walczą o normalne życie, o miłość, o byt a najbardziej chyba o zainteresowanie. Ale książka jednocześnie zaciekawia i śledzi się losy bohaterów do samego końca. Książka ma bardzo wiele wątków i okazuje się, iż życie codzienne czasami jest cięższe niż codzienność w więzieniu.