4 października 2024 roku w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Seniora. Klubowicze dyskutowali na temat życia i twórczości literackiej Władysława Broniewskiego – poety (nie tylko rewolucyjnego), żołnierza i tłumacza.
Władysław Broniewski urodził się w 1897 roku w Płocku, w rodzinie inteligenckiej, szlacheckiej o tradycjach patriotycznych. Jako siedemnastolatek wstąpił do Legionów Polskich i uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Za udział w walkach uzyskał stopień kapitana oraz został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych.
Po powrocie z wojska, studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.
Twórczość poetycka Władysława Broniewskiego była silnie związana z jego biografią i przekonaniami ideowymi. Pracował w „Miesięczniku Literackim”, „Wiadomościach Literackich”, „Skamandrze” i wielu innych czasopismach związanych z różnymi środowiskami politycznymi.
Broniewski przez całe życie miewał kłopoty z cenzurą. Utwory konfiskowano mu od czasów sanacji do PRL-u.
Nieszczęścia nie omijały Władysława Broniewskiego również w życiu osobistym - parokrotne aresztowania, śmierć drugiej żony i największa tragedia, śmierć ukochanej córki Anki . Do tego wszystkiego dochodziły poważne problemy alkoholowe poety.
Wbrew pozorom, autor „Bagnetu na broń”, to nie tylko „poeta rewolucyjny”. W jego literackim dorobku znajdują się wiersze liryczne, erotyki, nastrojowe utwory poświęcone pięknu przyrody (poemat „Mazowsze” czy „najpiękniejszy wiersz tatrzański” – „Hawrań i Murań”). Nie można pominąć poematu „Anka”, poświęconemu tragicznie zmarłej córce.
Władysław Broniewski zmarł w 1962 roku, pochowany został na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.