29 kwietnia 2019 r. na kolejnym spotkaniu członków Dyskusyjnego Kluby Książki „Czwórka” w Filii nr 4 rozmawiano o książce „Stuhrmówka, czyli gen wewnętrznej wolności”, będącej rozmową Beaty Nowickiej ze znanym polskim aktorem, kabareciarzem i felietonistą Maciejem Stuhrem.
Maciej Stuhr znany z wielu ról teatralnych m.in. w spektaklach „Zbrodnia i kara”, „Rewizor”, „Siostry”, „Francuzi”, i filmowych („Fuks”, „Chłopaki nie płaczą”, „Wesele”, „Wino truskawkowe”, „33 sceny z życia”, „Listy do M.”, „Obława” czy „Pokłosie”) w omawianej przez klubowiczów książce szczerze opowiada o rodzinie, przyjaźniach i początkach kariery aktorskiej. Większa część książki przedstawia kulisy pracy na estradzie, w filmie i teatrze, jednocześnie pokazując pułapki popularności. Jedynie między wierszami poznajemy zakamarki duszy aktora, dowiadując się ile Stuhra jest w Stuhrze i dlaczego czasami chłopaki też płaczą.
Lubiany przez klubowiczów aktor dodatkowo zyskał w ich oczach, po lekturze „Stuhrmówki…”. „Wielu ludziom wydaje się, że go znają. Nic bardziej mylnego” – dowiadujemy się z książki. Jego siostra Marianna twierdzi, że ten dowcipny, inteligentny i błyskotliwy człowiek „ma nie tylko pancerz na sobie, ale jeszcze gruby mur wokół siebie”. Sam nazywa się tłamsicielem emocji i „wciąż ma poczucie, że jest troszeczkę z innego świata”.
W książce na uwagę zasługują rozdziały wyróżnione kolorową czcionką , w których znane osoby wypowiadają się na temat Macieja Stuhra. To dzięki tym fragmentom dowiadujemy się dużo ciekawych rzeczy o popularnym aktorze, jego wrażliwości, „kompleksie taty”, reakcji na lincz po „Pokłosiu” i tego, jak jest postrzegany przez swoich studentów. Zdaniem klubowiczów to czyni „Stuhrmówkę” jeszcze bardziej interesującą.
Książkę czyta się z przyjemnością. Uchyla rąbek świata artystów, z jego wadami i zaletami. Maciej Stuhr w wywiadzie dzieli się swoim doświadczeniem aktorskim, dając liczne wskazówki młodym artystom. Zdaniem klubowiczów książka jest trochę poradnikiem dobrego aktora, która powinna znaleźć się w kanonie lektur studentów szkoły teatralnej.
Na kolejne spotkanie w DKK „Czwórka” zapraszamy 27 maja o godz. 16:00 na rozmowy o książce S. Winnik pt. „Dziewczęta z Auschwitz”.
Monika Król