Dlaczego Intermet nazywamy czasem „wielką siecią”? Na jakie strony internetowe mogą wchodzić dzieci? Z kim i jak możemy rozmawiać online? Między innymi na te pytania odpowiedzieli Ola, Feluś, Maxim, Julka, Kuba i Wiktor, czyli uczestnicy wakacyjnych zajęć „Necio.pl – bezpieczny Internet dla najmłodszych” w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.
Za nami dwa spotkania podczas których najmłodsi mieli okazję poznać sympatycznego robocika Necia oraz dedykowany dzieciom serwis Necio.pl, zastanowić się czym jest Internet i co można w nim zrobić, a także porozmawiać o tym, jak w Internecie komunikować się z innymi osobami.
Żeby napisać komuś jak się czujemy, możemy wykorzystać emotki, czyli rożne znaczki np. z uśmiechniętą, zakochaną lub smutną buzią – powiedziała Julka. Bo w Internecie można pisać z innymi osobami, np. z babcią i dziadkiem, koleżankami i kuzynką, która mieszka daleko – dodała Ola.
Podczas zajęć dzieci uczyły się również podstaw pracy z klawiaturą i myszką komputerową a także podstaw bezpiecznego korzystania z Internetu, m.in. chronienia swojej prywatności, zgłaszania niepokojących sytuacji rodzicom, nie ufania obcym osobom poznanym w sieci czy korzystania z Internetu z umiarem.
Zajęcia „Necio.pl – bezpieczny Internet dla najmłodszych” – są częścią wakacyjnych zajęć pod hasłem „Wakacje dobrze zaprogramowane” organizowanych w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, których celem jest nauka kreatywnego i bezpiecznego korzystania z nowych technologii.
Agata Warywoda