Uroczyste spotkania i lekcje biblioteczne pod wspólnym hasłem „Łączy nas Niepodległa”, zorganizowane w Filii nr 4 z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, połączyły w bibliotece różne pokolenia, począwszy od najmłodszych poprzez młodzież szkolną, podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy aż po seniorów i były okazją do godnego uczczenia tego wyjątkowego jubileuszu.
Zacznijmy od najmłodszych. Dzieci z Przedszkola „Mali odkrywcy” wysłuchały wierszy patriotycznych A. Paszkiewicza, mówiły o polskich symbolach narodowych i o tym, za co kochają Polskę. Wyraziły chęć „przytulenia” swojego kraju, pachnącego toruńskimi pierniczkami, ozdabiając mapę Polski czerwonymi serduszkami. Swoją przynależność do ojczyzny zaakcentowały odbitymi na mapie Polski rączkami, wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego i zabawą w rytm melodii „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Nie zabrakło również zabaw w biało-czerwonych kolorach. Dla swojej ojczyzny dzieci wykonały dekoracje z ryżu i biało-czerwonych piór, którymi przystroiły wnętrza przedszkola. O historii naszego kraju opowiadają także liczne podania i legendy. Maluchy miały okazję zajrzeć do walizki pełnej takich właśnie książek. Wśród wielu opowieści, ta o smoku wawelskim zainteresowała ich najbardziej. Pomimo zasianej przez legendę grozy, przedszkolaki oswoiły smoka wawelskiego, zapraszając go do wspólnej zabawy.
W niecodziennej lekcji historii pt. „W wolnej Polsce…” uczestniczyła młodzież z kl. VII Szkoły Podstawowej nr 3, która biało-czerwonymi kotylionami i galowym strojem zaakcentowała rangę obchodzonego święta i z należytym szacunkiem śledziła ukazaną w prezentacji multimedialnej historyczną drogę Polski do odzyskania niepodległości. Przedstawione zostały najważniejsze karty z dziejów Polski: rozbiory, powstania narodowo-wyzwoleńcze, wybuch I wojny światowej, a także trudna droga kształtowania się polskiej państwowości po odzyskaniu niepodległości. Fakty historyczne przeplatane były czytanymi przez Dorotę Patejko – dyrektor SP nr 3 oraz uczniów, przejmującymi wierszami Heleny Bocheńskiej i Edwarda Słońskiego, a także wspólnie śpiewanymi pieśniami i piosenkami patriotycznymi.
To, że „Łączy nas Niepodległa” wyraźnie dało się zauważyć podczas wspólnego spotkania dwóch Dyskusyjnych Klubów Książki, działających w filii. Było to spotkanie międzypokoleniowe. Harcerze i młodzież z DKK „Wtajemniczeni” zaprosili dorosłych klubowiczów DKK „Czwórka” do wspólnego śpiewania pieśni żołnierskich i legionowych. W bibliotece rozbrzmiały: „Krakowiak Kościuszki”, „Kadrówka”, „My, Pierwsza Brygada”, Piechota”, „Wojenko, wojenko” i inne. Ponadto dzieci z teatrzyku „Molki” uświetniły spotkanie występem pt. „Niepodległa”, który w sposób symboliczny zobrazował narodową tragedię, a następnie radość z odzyskanej polskości. W tej atmosferze przywołane zostały przez panie z DKK „Czwórka” osobiste wspomnienia, związane z przodkami walczącymi w powstaniach i podczas I wojny światowej, którzy pochowani są na krośnieńskim starym cmentarzu. Była to żywa lekcja historii dla młodego pokolenia.
Jako ostatni odwiedzili nas podopieczni ŚDS-u, którzy również w odświętnej i podniosłej atmosferze uczcili setną rocznicę niepodległości Polski w bibliotece.
W ostatnich dniach, każdy Polak i ten mały i ten nieco starszy wielokrotnie słyszał i wymawiał słowo Polska, ojczyzna, niepodległość, patriotyzm… Były to chwile, które nas połączyły we wspólnym świętowaniu i radości. /mk/