3 i 10 grudnia br. w Filii nr 4 KBP odbyły się dwa wykłady poświecone polskim noblistkom literackim, które przygotowała i poprowadziła Małgorzata Jasiewicz. Uczestniczyli w nich uczniowie klas siódmych ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Krośnie.
Pierwszy, zatytułowany „Bez względu na długość życia, życiorys powinien być krótki”, dotyczył życia Wisławy Szymborskiej, krakowskiej poetki, która 10 grudnia 1996 roku w Sztokholmie z rąk króla Szwecji odebrała Nagrodę Nobla. Szymborska była osobą niezwykle skromną i nie lubiła mówić o sobie, większość informacji o jej życiu pochodzi ze wspomnień jej przyjaciół i ludzi z nią współpracujących. Jedną z takich osób jest Michał Rusinek, osobisty sekretarz noblistki, który wiele ciekawych anegdot z życia poetki opisał w książce „Nic zwyczajnego”. O życiu przed Noblem - dzieciństwie, trudnych latach młodości przypadających na okres wojny i niełatwy czas powojenny, o pierwszych próbach poetyckich oraz o tym, jaki wpływ na twórczość i życie Szymborskiej miał fakt, że stała się sławną noblistką, uczestnicy spotkania dowiedzieli się w sposób ciekawy i nieszablonowy.
Dokładnie 23 lata później, 10 grudnia 2019 roku, kolejna Polka odebrała w Sztokholmie Nagrodę Nobla. Tym razem była to Olga Tokarczuk, nietuzinkowa i odważna w swoich poglądach, budząca wiele emocji. Tym razem wykład poświęcony był nie samej noblistce ale motywom w jej twórczości. Już na początku młodzi ludzie musieli odpowiedzieć na proste ale zarazem jakże trudne pytanie „czy warto czytać i po co czytać?”. Dla nastolatków, którzy, bądźmy szczerzy, nie czytają książek, było to niemałym wyzwaniem. Motywy: podróży, czasu, przestrzeni, ekologii, kobiety, religii i metafizyki w twórczości Tokarczuk odkrywali sami uczniowie, prowokowani stawianymi przez prowadzącą wykład pytaniami, na które próbowali znaleźć właściwe i trafne odpowiedzi.
Oba wykłady oparte były na prezentacji multimedialnej oraz książkach noblistek.
Polska literatura nagrodzona została pięcioma Noblami, ale warto zaznaczyć, że wśród nagrodzonych są dwie kobiety, z których jesteśmy dumni i których twórczość należy znać.
Małgorzata Węgrzyn