Jak nazywał się człowiek, który jako pierwszy wylądował na księżycu? Co słońce ma w środku? Ile kości jest w człowieku? Który dinozaur ważył nawet 22 tony i liczył 10 metrów długości?
I najważniejsze – co te wszystkie pytania mają wspólnego z tabletami? Nad tymi zagadkami głowili się uczestnicy zajęć z kreatywnego korzystania z tabletów, zrealizowanych w ramach ferii zimowych w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.
Podczas pięciu spotkań mali czytelnicy poznali edukacyjne aplikacje i książki związane tematycznie z kosmosem, ludzkim ciałem oraz dinozaurami.
Podczas spotkania dotyczącego dinozaurów, dzieci korzystając z aplikacji Dinosaurs 4D oraz Dinosaurs Life, poznały kilkanaście rodzajów niezwykłych gadów, ich cechy charakterystyczne, sposób poruszania czy dźwięki jakie wydawały. A dzięki aplikacji Dinosaurs for kids : Archaeologist - Jurassic Life, każdy mógł spróbować swoich sił w pracy paleontologa – czyli specjalisty zajmującego się wykopaliskami, skamieniałościami i prehistorycznymi zwierzętami. Trzeba odkopać kości, zbadać je i ułożyć w całość. Wtedy wiemy, jakiego dinozaura znaleźliśmy – powiedziała Ola.
Układ słoneczny, rakieta Wostok 1 oraz Lunar Roving Vehicle – czyli specjalny pojazd używany przez astronautów programu Apollo do poruszania się po powierzchni księżyca – i to wszystko w rzeczywistości rozszerzonej! Wiedzę na temat kosmosu, dzieci poszerzyły w nietypowy sposób, korzystając z aplikacji Space 4D. Dużo frajdy sprawiła zabawa w aplikacji – NASA Science: Humans in Space – dzięki której, można sprawdzić jak wygląda wnętrze statku kosmicznego i doświadczyć uczucia mikrograwitacji. To najlepsza aplikacja jaką widziałem! Jesteśmy w samym środku rakiety kosmicznej i nie możemy się normalnie poruszać. Trzeba uważać bo nie ma tutaj grawitacji! – relacjonował Filip.
Zajęcia dotyczące kosmosu były również okazją do stworzenia własnych statków, rakiet i łazików, które mogłyby polecieć w kosmos. Nasz łazik nazywa się Zygzak95 i poleci na Marsa! Nie na Słońce, bo tam zderzają się cząsteczki i jest za gorąco. – opowiadali Kuba i Tomek.
Podczas spotkania dotyczącego anatomii najmłodsi sprawdzali co kryje się w ludzkim ciele. Dzięki aplikacji Humanoid 4D+ zobaczyliśmy jak wygląda np. mózg, płuca czy serce a także przyjrzeliśmy się układowi kostnemu. Mali uczestnicy, zainspirowani zdobytą wiedzą, odrysowali własne ciała, a rysunki uzupełniali wybranymi przez siebie – narządami czy układami. W ten sposób, biblioteka na chwilę zamieniła się w gabinet anatomii!
Serce nie wygląda jak to serce, które rysowałem na laurce, a kości jest strasznie dużo! – podsumował Rafał.
Agata Warywoda