Na co należy uważać korzystając z Internetu? Czy osoby, które poznajemy w Internecie, zawsze są tymi za które się podają? Co może się stać gdy zbyt wiele czasu spędzamy przed komputerem lub telefonem? Między innymi na te pytanie opowiedziała grupa przedszkolaków z Przedszkola „Tęczowa Kraina” podczas spotkania, które odbyło się 11 lutego br. w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.
Dzieciom w poznawaniu tajników Internetu pomogli sympatyczni bohaterowie kreskówek edukacyjnych z cyklu „Owce w Sieci”. Śledząc losy owieczek, bacowego, Jaśka oraz gajowego – uczestnicy dowiedzieli się np. że wszystkie niepokojące sytuacje w sieci należy zgłaszać osobom dorosłym, trzeba znaleźć czas zarówno na korzystanie z Internetu jak i inne aktywności, a znajomości w sieci należy zawierać bardzo ostrożnie – nie wiemy bowiem do końca, kto jest po drugiej stronie.
Wspólnie stworzyliśmy kodeks z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, który został podpisany przez każdego małego internautę. Spotkanie było również okazją do poznania edukacyjnych gier w serwisie Necio.pl, które rozwijają umiejętność korzystania z klawiatury i myszki komputerowej.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Organizatorem wydarzenia w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem akcji jest Fundacja Orange. Partnerami tegorocznej edycji są: Facebook Polska oraz Google Polska. Patronatem honorowym akcję objęło: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Komendę Główną Policji.
Agata Warywoda