25 lutego 2020 roku w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie członków i sympatyków Klubu Podróżnika. Wakacyjne wspomnienia z Salzburga i krainy jezior alpejskich przedstawiła Anna Węgrzyn.
Salzburg to jedno z najsłynniejszych miast na świecie, którego nazwa dosłownie oznacza „zamek solny”. Ziemia salzburska obfituje w miejsca warte odwiedzenia, zwłaszcza historyczne kopalnie soli. Salzburskim książętom „białe złoto” przyniosło ogromną sławę i niesamowite bogactwo. Obawiając się o utratę majętności budowali oni potężne zamki i twierdze dla ich ochrony. Natomiast letnie rezydencje i luksusowe pałacyki powstawały dla ich przyjemności i wygody.
Ponad dachami starego miasta góruje potężna bryła średniowiecznej twierdzy Hohensalzburg. Jest niemal symbolem Salzburga i przyciąga do miasta miliony turystów. Wzniesiony w 1907 r. do ochrony księstwa kościelnego, niezaprzeczalnie wypełnił swoją rolę, bo nigdy nie został zdobyty. Obecnie dużą atrakcją zamku są muzea - muzeum forteczne, muzeum marionetek, Stara Zbrojownia, Muzeum Pułku Piechoty Księcia Rainera.
Salzburg to także ojczyzna Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pamięć o kompozytorze można zauważyć wszędzie. Pomniki, tablice upamiętniające miejsce jego urodzenia, ochrzczenia to tylko niektóre z jej przejawów. W 1890 roku salzburski cukiernik wyprodukował nietypową czekoladkę nazywając ją Mozartkugel, by oddać hołd nieznanemu jeszcze wówczas na szeroką skalę Mozartowi. Do dziś marcepanowe kulki z pistacjami otoczone nugatem i zanurzone w czekoladzie są najbardziej znanymi słodyczami w całej Austrii.
Niedaleko od Salzburga wznosi się warowny zamek Hohenwerfen, usytuowany na skalnym urwisku. Ta twierdza niegdyś służyła jako baza wojskowa, mieszkanie z tajemnymi przejściami, wieża tortur i zbrojownia. Mieściło się tu także najcięższe więzienie. Warownia ta obecnie słynie z pokazów sokolnictwa.
Z kolei Pałac Hellbrunn - willa podmiejska wybudowana na zlecenie księcia metropolity Markusa Sittikusa, słynie z fontann i oczek wodnych. Dawnych gości księcia niekiedy spotykały wodne „niespodzianki” zarówno we wnętrzach jaki i w ogrodach - woda mogła wytrysnąć z każdego niemal miejsca. Niektóre z tych atrakcji zaskakują rozbawionych turystów do dziś. Na terenie posiadłości mieści się Salzburskie Muzeum Etnograficzne. Ze względu na położnie i możliwość odpoczynku na łonie przyrody Hellbrunn to obecnie najchętniej odwiedzane miejsce w okolicach Salzburga.
Kolejnym miejscem, o którym usłyszeliśmy, był pałac i ogrody Mirabell. Założone w 1606 roku przez księcia arcybiskupa Wolfa Dietricha von Raitenau dla ukochanej, są zachwycające nie tylko z nazwy - miejsce to słynie z jednej z najpiękniejszych sali ślubów i plenerów ślubnych. W skład całego kompleksu wchodzą fontanny żywiołów, teatr plenerowy, ogród karłów, ogród różany oraz oranżeria.
Następnym wspomnianym miejscem była gmina Hallstatt. To wizytówka Austrii i jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Leży ona nad Jeziorem Halsztackim a cały krajobraz przyrodniczo-kulturowy wpisany jest na listę UNESCO. To przepiękne miasteczko wciśnięte między strome stoki gór a taflę jeziora. Ścieżki i trasy widokowe wiodące wśród „schodkowo” położonych drewnianych domków pozwalają obserwować panoramę całej okolicy. Warto tam zwiedzić najstarszą na świecie kopalnię soli lub udać się w rejs po jeziorze. Obowiązkowym jednak punktem wycieczki powinna być wizyta w „kaplicy czaszek” - to osobliwe cmentarzysko związane jest z brakiem miejsca na pochówek. Część z czaszek ozdobiona jest malunkami kwiatów (kobiety) lub bluszczem (mężczyźni), inne mają wypisane profesje jakie wykonywali za życia ich właściciele.
Krótka wizyta w wąwozie Liechtenstein to widok na skalny cud natury, jeden z najgłębszych, najdłuższych i najbardziej malowniczych w Alpach.
Ostatnim miejscem, o którym opowiedziała pani Anna, był Eisriesenwelt. To największa na świecie jaskinia lodowa i labirynt grot wypełnionych lodem przez cały rok. Znajdują się tam malownicze komnaty o bajkowych nazwach i lodowe olbrzymy z migoczącymi w świetle lamp kryształkami lodu.
Pani Anna swoją opowieścią zachwyciła uczestników spotkania. Niesamowite wspomnienia, przepiękne zdjęcia i opisy przyrody wzbudziły we wszystkich chęć odwiedzenia tych miejsc osobiście. Wszak Austria z jej pięknymi widokami i atrakcjami nie jest tak daleko.
Agnieszka Urbanek