Co nam się kojarzy z asertywnością? Dlaczego niektórzy z nas mają poczucie winy, gdy odmawiają? Na czym polega „odmawianie przez argumentowanie”? Do czego daję sobie prawo w codziennym życiu, a czego sobie odmawiam? Z tymi pytaniami odważnie zmierzyły się uczestniczki warsztatów „W zgodzie ze sobą – o asertywności dla kobiet”, które odbyły się 9 marca br. w Fili nr 6 – Centrum Multimedialnym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.
Warsztat był okazją do przyjrzenia się temu jak postrzegamy asertywność i co mamy na myśli, kiedy mówimy o kimś – osoba asertywna.
Asertywność to wyrażenie swojego zdania i wyznaczenie granic w kontaktach z innymi. Asertywność kojarzy mi się np. ze spędzaniem wolnego czasu tak jak ja lubię. Osoba asertywna potrafi powiedzieć „nie”, umie też przyjąć krytykę innych osób – mówiły uczestniczki.
Uczestniczki porównały postawę asertywną z postawami: bierną, agresywną i bierno-agresywną. Wspólnie szukaliśmy przyczyn wymienionych zachowań. Ważnym elementem warsztatów była nauka asertywnego odmawiania oraz poznanie scenariusza stopniowania reakcji według koncepcji Pameli Butler, na który składa się 4 elementy: wyrażenie informacji, wyrażenie uczuć, przywołanie „zaplecza”, czyli środków po jakie możemy sięgnąć, aby zmienić niekorzystną dla nas sytuację, skorzystanie z zaplecza.
Na zakończenie każda z uczestniczek stworzyła swoje asertywne „zdanie mocy”, które ma przypominać o byciu blisko swoich potrzeb i dbaniu o siebie.
Przypominamy, że kolejny warsztat dotyczący asertywności dla kobiet odbędzie się 27 marca (piątek) w godz. 17.00-20.00. Zapisy na warsztat przyjmujemy pod nr. (13) 43 250 15 – lub w siedzibie placówki: Filia nr 6 – Centrum Multimedialne – (ul. Ordynacka 8).
Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku.