W tym roku przypada 85. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci Marka Hłaski.
Z tej to okazji w Wypożyczalni Głównej KBP zorganizowano wystawę pt. Wolę zginąć na swój sposób.
Swoją przygodę z pisarstwem rozpoczął od współpracy z czasopismami. Był redaktorem w dziale kultury w piśmie „Po prostu”. Zadebiutował opowiadaniem "Baza Sokołowska", które ukazało się w 1954 w „Sztandarze Młodych”. Kolejne opowiadania napisane przez Hłaskę weszły w skład zbioru "Pierwszy krok w chmurach", który został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków i nagrodzony zagranicznym stypendium.
W 1958 r. Hłasko wyjechał z Polski do Paryża. Tam publikował utwory w paryskiej „Kulturze”, za co został ukarany brakiem możliwości powrotu do kraju i zakazem publikacji jego utworów, jeśli były drukowane to tylko w drugim obiegu.
Stał się wygnańcem, mieszkał w Berlinie Zachodnim, Izraelu i Kanadzie.
Na emigracji wydał m.in. "Wszyscy byli odwróceni", "Brudne czyny", "Nawrócony w Jaffie", "Opowiem wam o Esther", "Sowa – córka piekarza", "Palcie ryż każdego dnia".
Jego utwory w kraju, mimo zakazu rozpowszechniane drugim obiegiem, cieszyły się dużą popularnością. Wpływ na to miał mit skrzywdzonego „niewinnego młodzieńca”, traktowany jako wyraz sądu nad współczesnością i – szerzej poglądów całego pokolenia '56.
Na wystawie przedstawiona jest postać pisarza, poprzez jego twórczość, wspomnienia i listy. Biograficzną i literacką legendę Hłaski, biorącą swój początek w młodzieńczym buncie, „wzbogaconą” zakazem druku i przymusową emigracją, utrwaliły dodatkowo wspomnienia pisarza, zatytułowane "Piękni dwudziestoletni".
Wystawę można obejrzeć w styczniu w godzinach otwarcia biblioteki.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia i sięgnięcia po wartościową literaturę.
Małgorzata Patla