5 października 2021 r. w Filii nr 4 KBP odbyło się spotkanie z Renatą Piątkowską i Malwiną Kożurno, w ramach działającego w bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży „Wtajemniczeni”.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 3, a także dzieci i młodzież z DKK.
Renata Piątkowska jest jedną z najbardziej znanych współczesnych autorek książek dla dzieci. Jej debiutem literackim był zbiór opowiadań: „Opowiadania dla przedszkolaków” (2004), który rozpoczął cykl książek pod tym samym tytułem. Inne znane jej książki to: „Wieloryb”, „Dziadek na huśtawce”, „Nie ma nudnych dni”, „Szczęście śpi na lewym boku”, „A może będzie właśnie tak”, „Cukierki”, „Mądra głowa zna przysłowia”, „Hebanowe serce”, „Wszystkie moje mamy” i inne. Książki Piątkowskiej są pełne ciepła i humoru, zawierają też walor edukacyjny, a sama autorka jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, a także Kawalerem Orderu Uśmiechu.
Malwina Kożurno to z kolei znakomita lektorka, osoba o doskonałej dykcji i niepowtarzalnym głosie, którą można usłyszeć między innymi w audiobookach z powieściami dla dzieci.
Obie Panie od pierwszych minut spotkania zjednały sobie publiczność, jedna ciekawie i z humorem opowiadając o swoich książkach, druga czytając ich fragmenty.
Renata Piątkowska powiedziała młodym czytelnikom, że pisane książek jest dla niej czystą przyjemnością. Chce od pierwszego zdania złapać uwagę czytelnika poczuciem humoru, a przy okazji niechcący i mimochodem przemycić wiedzę o zwyczajach, przysłowiach, zwierzętach i otaczającym świecie.
Potwierdzeniem tych słów były fragmenty czytanych przez Malwinę Kożurno książek „To się nie mieści w głowie” i „Ciekawe co będzie jutro?”. Lektorka w mistrzowski sposób interpretowała czytany tekst, angażując przy tym publiczność. Była jak dyrygent, który panuje nad orkiestrą. Salwy śmiechu ze strony dzieci świadczyły o tym, że dały się ponieść atmosferze spotkania.
Na zakończenie dzieci zasypały Panie lawiną pytań, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Autorka zdradziła, że jednym z jej marzeń jest, by dzieci czytały książki, bo jak sama pisze w „Gangu słodziaków”: „każdy, kto trzyma w dłoniach dobrą książkę, to tak, jakby brał za rękę przyjaciela”.
Maria Michna