15 stycznia 2019 roku w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem naszej dyskusji był „List” R.P. Evansa.
Akcja powieści toczy się w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Tytułowy list to równocześnie pożegnanie i wołanie o zainteresowanie, prośba o podjęcie walki o rodzinę. David, główny bohater powieści, jest bogaty i wpływowy, a przy tym niezwykle sprawiedliwy. Jest bardzo dobrym człowiekiem, nie przejmującym się konwenansami i nie wykorzystującym innych ludzi, bez względu na kolor ich skóry. Może on zdać się na kaprysy losu i czekać co ten przyniesie, ale może też wziąć sprawy w swoje ręce i postarać się ocalić to, co zostało z minionych uczuć, ocalić rodzinę albo chociaż jej część. Drewniana i porcelanowa karuzela to symbole jego walki, bo jednocześnie są rzeczami budzącymi radość, jak i przypominają o utracie kogoś kochanego.
W opinii klubowiczek książka warta jest uwagi przede wszystkim ze względu na swoją wielowątkowość. Znaleźć w niej można wątek rodzicielstwa, straty dziecka, kariery kosztem rodziny i pogoni za marzeniami, wychowania w duchu tolerancji, które procentuje w dorosłym życiu. Bardzo silnie zaznaczony jest wątek rasizmu, braku akceptacji i wykorzystywania czarnoskórych do najgorszych prac. Ale zarazem ukazana jest ich miłość do pracodawców i ich rodzin. W oczy rzuca się przepaść miedzy bogatymi a biednymi. Wątek, w którym młoda kobieta spotyka starszego, majętnego mężczyznę to kolejny przykład, jak zmieniały się konwenanse na przestrzeni lat. Główny bohater to wzorcowy mężczyzna, idealny mąż, kochający ojciec, sprawiedliwy i wyrozumiały pracodawca, fantastyczny przyjaciel. Każdej z tych idealnych cech przeciwstawiona jest inna postać w książce. Zderzenie tych ludzi i ich cech jest dla czytelników jasnym obrazem społeczeństwa. W każdych czasach, w każdych kręgach są ludzie dobrzy i źli. Największą sztuką jest to dostrzec i właściwie ocenić. Tytułowy list był początkiem przemiany, ale o ileż prościej byłoby porozmawiać i wyjaśnić sobie wszystko w cztery oczy. Zakończeniem spotkania był postulat jednej z klubowiczek „Kochani, rozmawiajmy ze sobą zamiast pisać listy i e-maile”.
Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 19 lutego 2019 roku.
Agnieszka Urbanek