28 lutego 2022 roku w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie miłośników wypraw bliskich i dalekich, Klubu Podróżnika. Podczas spotkania wysłuchaliśmy drugiej części opowieści o wyprawie do Indii, którą podzielił się z nami Dariusz Kaczanowski.
Opowieść nasz przewodnik rozpoczął od wyprawy do stanu Asam. Ma on duże znaczenie w gospodarce ze względu na wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej. Ale ten leżący u stóp Himalajów stan słynie przede wszystkim z upraw herbaty. Rosnące wzdłuż rzeki Brahmaputra dzikie krzewy herbaty stały się początkiem uprawy, produkcji i jej eksportu na cały świat. Asam to też ZOO i Park Narodowy.
Waranasi to miasto położone nad Gangesem. Miasto jest ważnym ośrodkiem kultu dla wyznawców buddyzmu i hinduizmu. Według legendy założone zostało przez Śiwę. W pobliżu Waranasi podobno wygłaszał swoje kazania Budda. Największą atrakcją tego miejsca są ghaty - schody do rzeki. Dziś schody służą przybywającym do miasta pielgrzymom do zejścia do rzeki Ganges by zażyć oczyszczających kąpieli i medytacji. Ghaty służą też do zejścia dla konduktów pogrzebowych w miejsca gdzie palone są zwłoki.
Agra to miasto rzemiosła i przemysłu włókienniczego. Ale też bardzo popularny ośrodek turystyczny ze względu na znajdujące się w nim zabytki kultu religijnego muzułmanów. Największy z nich to Tadź Mahal. Mauzoleum zbudowane nad brzegiem rzeki Jamuny. Jego budowa trwała 22 lata i tyle właśnie kopułek wieńczy bramę wejściową. Mauzoleum nazywane jest też świątynią miłości, otoczone jest wysokim ogrodzeniem z wejściem z jednej strony. Tadź Mahal jest przykładem największych osiągnięć architektonicznych Indii. Obecnie budynek znajduje się na liście siedmiu nowych cudów świata. Agra to także Czerwony Fort. To niegdysiejszy ośrodek władzy państwa Wielkich Mongołów. Zbudowany z czerwonego piaskowca z murem na 2 metry i fosą. Droga do fortu prowadziła przez ogromną bramę Amar Singh, która służyła także jako miejsce kaźni.
Khajuraho to miejscowość w Indiach słynąca z zespołu świątyń hinduistycznych. Niegdyś było ich około 85 a do dziś zachowało mniej niż dwadzieścia. Świątynie posiadają bardzo bogate dekoracje rzeźbiarskie na zewnętrznych ścianach. Ich charakter wiąże się z lokalną specyfiką hinduizmu dlatego też są one bardzo śmiałe i erotyczne.
Amritsar to kolejne miejsce o którym usłyszeliśmy. Znajduje się w nim najważniejszy obiekt kultu - Złota Świątynia, w której przechowywany jest oryginał świętej księgi Sikhów.
Shimla to miasto położone w Himalajach Małych, swoista letnia stolica Indii. Obecnie to znany i ceniony kurort wypoczynkowy oraz miejsce podpisania umowy pokojowej i ustalenia LOC - granicy pokojowej między Indiami a Pakistanem.
Pushkar to następne święte miasto, ośrodek kultu boga Brahmy, znajduje się tu jedyna w Indiach świątynia poświęcona temu bóstwu.
Deshnok to miasto w pobliżu granicy z Pakistanem słynące ze świątyni Karni Mata, nazywanej świątynią szczurów. Nad dziedzińcem rozciąga się siatka chroniąca szczury przed atakiem drapieżników. Ze świątynią wiąże się wiele legend. W jednej z nich zginał przybrany syn bogini Karni Mata a gdy błagała boga Jamę by przywrócił go do życia okazało się iż chłopiec zdążył się już reinkarnować jako szczur. Matka otrzymała także obietnicę iż członkowie jej rodu będą się wcielać w szczury. Inna legenda głosi, że armia i żołnierze biorący udział w bitwie w pobliżu tego miasta uciekli z pola bitwy. A dezercja była karana śmiercią. Wtedy Karni Mata dała się uprosić by zamienić ich w szczury, które już zawsze będą wiernie je służyć. Dlatego szczury w Deshnok są otoczone niemal kultem, są karmione, a ujrzenie nielicznych białych szczurów przynosić ma szczęście.
Podróż pana Dariusza to mieszanka tłoku, gwaru, śmieci, ludzkiej fizjologii i uśmiechu. To kolorowe tuk tuki, przepełnione pociągi i autobusy ale też prywatne samochody i życzliwy autostop. Piękne kolory indyjskich szat kontrastują z górami śmieci na ulicach. Ale na tychże ulicach przygotowywane jest jedzenie, które trafia do rąk turystów i okazuje się przepyszne.
Dziękujemy panu Darkowi ze dokończenie opowieści o zachwycających Indiach. Kraju kontrastów i pięknych świątyń. Kraju slumsów i bezdomnych oraz monumentalnych pałaców. Kraju uśmiechniętych ludzi i egzotycznych potraw.