„Biblioteka - świat w jednym miejscu”, pod takim hasłem przebiegał tegoroczny Tydzień Bibliotek. Czy w bibliotece można znaleźć cały świat? Na takie pytanie próbowali udzielić odpowiedzi nasi goście, którym zaproponowaliśmy wspólne świętowanie w bibliotece. Przybrało ono różne formy.
Podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy w Krośnie, którzy odwiedzili nas jako pierwsi 9 maja, zaproponowaliśmy zabawę turniejową ph. „Świat na wyciągnięcie ręki z książkami J. Verne”. Przed przystąpieniem do rywalizacji drużynowej obejrzeli oni prezentację pt. ”Dziesięć rzeczy, których nie wiesz o Juliuszu Verne…”, a także poznali jego bogaty dorobek twórczy.
10 maja odwiedzili nas najmłodsi czytelnicy – nasi sąsiedzi zza ściany czyli Mali Odkrywcy z Niepublicznego Przedszkola Marii Montessori. Na dywanie, wśród kolorowych książek wysłuchali opowieści „O Wilku, który trafił do baśniowego lasu”. Na uroczysty podwieczorek z okazji Dnia Bibliotekarza (w bajeczce nieco inaczej) postanowił on upiec pyszną szarlotkę. Cóż, problem w tym, że zupełnie nie wiedział, jak to zrobić. Wyruszył więc do lasu, by tam szukać pomocy. Zanim pachnąca szarlotka była gotowa, przeżył mnóstwo przygód, a wraz z nim przedszkolaki. Podczas licznych zabaw i atrakcji dzieci przekonały się, że biblioteka to bajkowy świat w jednym miejscu.
Nieco starsi czytelnicy, bo uczniowie klasy IV ze Szkoły Muzycznej, wzięli udział w lekcji bibliotecznej pt. „Jan Szczepanik – geniusz z Galicji”. Biografię sławnego wynalazcy, którego 150. rocznicę urodzin będziemy obchodzić 13 czerwca br., poznali w nietypowy sposób, bo za pomocą kart teatrzyku kamishibai. Okazało się, że po raz pierwszy zetknęli się z taką formą narracji. Uzupełnieniem była prezentacja multimedialna i fragment audycji Polskiego Radia, w której wspomnieniami o ojcu dzieli się córka Maria Szczepanik - Zboińska. W drugiej części spotkania uczniowie bezbłędnie rozwiązywali rebusy, testy i quizy o Janie Szczepaniku, a nawet mieli okazję utkać fragment dywanika na prowizorycznym krośnie.
Wisienką na torcie tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek w naszej filii było spotkanie warsztatowe z ilustratorką i autorką książek dla dzieci Jolantą Riechter-Magnuszewską. Wzięli w nim udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6. Podczas warsztatów wykonali pod okiem artystki maski zwierząt. Mogli także obejrzeć jej prace, które wyeksponowane zostały w czytelni.
Nasi czytelnicy odwiedzając nas w Tygodniu Bibliotek, podziwiali prace Aleksandry Moskal, licealistki, której pasją jest rysunek. Wystawę pt.”Rysunki na Oko” zorganizowała Fundacja dla sztuki, która wspiera młodych, zdolnych artystów. Wystawę można obejrzeć do końca czerwca.
Zapraszamy do biblioteki na co dzień, nie tylko od święta, bo nigdzie indziej nie znajdziemy świata w jednym miejscu.
M. Węgrzyn