Nasi goście - państwo Kowalikowie, których wspomnienia związane z Chorwacją prezentowane były na spotkaniu Klubu Podróżnika 22 stycznia, kontynuowali swoją opowieść 30 stycznia w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym. Na kolejnym spotkaniu Klubu Podróżnika usłyszeliśmy o Półwyspie Istria i Słowenii.
Półwysep Istria, którego większość obszaru należy do Chorwacji, jest największym półwyspem na Adriatyku. Dużą jego część zajmują lasy, a ilość słonecznych dni w roku i zapierające dech widoki z klifów czynią z niego raj dla turystów. Ze względu na bogatą historię można tu podziwiać mnóstwo zabytków, zarówno ze starożytności, jak i średniowiecza i baroku. Pierwszym miastem o jakim usłyszeliśmy był Poreč. Jest to najbardziej turystyczne miejsce w Istrii (podczas sezonu turystycznego liczba ludności wzrasta trzykrotnie). Miasto znajduje się naprzeciw Zatoki Weneckiej, a nieustannie kursujące promy pozwalają dotrzeć również do tego włoskiego miasta. Na wąskich uliczkach Poreč dominują budynki lub pałace w stylu weneckiego gotyku. Największym zabytkiem jest Bazylika Eufrazjana, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnym miejscem na mapie podróży było Motovum, kamienne miasto usytuowane na wzgórzu. Jest to także najlepiej zachowany średniowieczny fort w Istrii. Jego nazwa pochodzi od celtyckiego słowa a oznacza „miasto w górach”. Motovum to cisza i spokój, idealne miejsce na wakacje. Mury, brama miejska z płaskorzeźbą lwa weneckiego i herbem miasta oraz kościół św. Stefana z 1600 roku to najważniejsze zabytki tego miasteczka. Słynie ono także z bogactwa trufli w pobliskich lasach a ich smak jest równie wyjątkowy jak… cena. Wspomniano też o Grožnjan - niewielkim miasteczku zamieszkanym przez mniej niż dwieście osób, nazywanym miastem artystów. Podobnie jak Motovum, Grožnjan otoczone jest murami. Aby zapobiec jego wyludnieniu oddano go pod opiekę artystów, którzy zamieszkiwali opuszczone domy. Mnóstwo jest w nim galerii, pracowni artystycznych i muzycznych. Większość mieszkańców stanowią Włosi, a to niepozorne miejsce stało się centrum kulturalnym. Wizyta w Parku Narodowym Brijuni, który składa się z 14 wysp archipelagu, to niezapomniane wrażenia dla naszych przewodników. Po drugiej wojnie światowej park stał się letnią rezydencją Josipa Broz Tito. Przyjmował on w nim światowej sławy gości, z których każdy w prezencie przywoził egzotyczne zwierzę. Dzięki temu powstał Safari Park obejmujący 34 km², z którego słynie Brijuni. Pula to ostatnie chorwackie miasto, o którym usłyszeliśmy. Położone na ośmiu wzgórzach, dziś słynie ze stoczni i portu morskiego. Najokazalszym zabytkiem jest Amfiteatr wzniesiony jeszcze przez Rzymian. Jednak liczne prace konserwatorskie sprawiły, że obiekt stracił swą dawną świetność.
Słowenia to kolejny punkt na mapie wyprawy naszych przewodników. Jest jednym z najmniejszych krajów europejskich a powierzchnia to porównywalnie wielkość naszego województwa. Słowenia jest zamożna i rozwinięta gospodarczo, a równocześnie to jedno z najbardziej zielonych państw na świecie. Jaskinie, miasteczka portowe, jeziora polodowcowe, pięknie zamki a do tego majestatyczne Alpy to tylko niektóre z atrakcji tego kraju. Brezje to niewielka wioska nazywana „Słoweńską Częstochową” gdzie znajduje się Sanktuarium Maryjne. Wąwóz Vintgar położony w samym sercu Alp Julijskich na terenie Triglavskiego Parku Narodowego jest jedną z największych atrakcji turystycznych Słowenii. Na jego końcu znajduje się wodospad Šum oraz największy czynny kamienny most kolejowy w Słowenii. Uzdrowiskowa miejscowość Bleg z polodowcowym jeziorem o tej samej nazwie, które zasilane jest przez podziemne źródła termalne, to najcieplejszy akwen w Alpach. Nad brzegiem jeziora położony jest Blejski Grad - słynny średniowieczny zamek stanowiący część Muzeum Narodowego Słowenii. Planica słynnie ze skoków narciarskich i to tutaj znajduje się największa na świecie skocznia mamucia Letalnica. Planica to także miejsce gdzie stykają się trzy granice: Włoch, Austrii i Słowenii. Ostatnim przystankiem podczas pobytu na Słowenii była jej stolica, Lublana. Położona w centrum kraju posiada wiele zabytków. Plac Preserena, secesyjne kamienice, kościół Zwiastowania NMP, potrójny most, most rzeźników, most szewców, most smoka (smok znajduje się także w herbie miasta), kościół św. Trójcy, Uniwersytet, Filharmonia, katedra św. Mikołaja oraz celtycki zamek to tylko niektóre z nich.
Opowieść państwa Haliny i Mariana Kowalików a także pięknie zdjęcia zachwyciły wszystkich uczestników spotkania. Słoneczne plaże, niezapomniane widoki i piękne miasta spowodowały, że na spotkaniu zapanowała letnia, iście urlopowa atmosfera, choć za oknem wciąż zima…
Agnieszka Urbanek