20 września 2022 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Seniora. Tematem spotkania była twórczość literacka Gabrieli Gargaś – wielkiej miłośniczki literatury i niepoprawnej optymistki.
Z wykształcenia ekonomistka, z zamiłowania pisarka, Gabriela Gargaś jest jedną z najpopularniejszych autorek polskiej literatury obyczajowej. Wiele lat wraz z mężem i dzieckiem mieszkała w Szkocji. Była współwłaścicielką firmy zajmującej się wyrobem lalek, maskotek, czy ręcznie robionej biżuterii z bursztynu. W 2021 roku wróciła do Polski i została redaktor prowadzącą magazynu „Z Kobiecej Strony”, pisma stworzonego przez kobiety dla kobiet.
Jeszcze w Szkocji, będąc w ciąży i przebywając na zwolnieniu lekarskim, postanowiła napisać książkę. Tak zaczęła się jej wielka przygoda z literaturą.
Gabriela Gargaś we wszystkich swoich powieściach porusza kwestie relacji międzyludzkich. Pomysły na książki czerpie z życia, często są to historie zasłyszane oraz własne wspomnienia i emocje autorki. Jej książki ukazują szarą codzienność, zmagania z przeciwnościami losu, udane związki i te mniej udane, tak jak w powieściach: „Jutra może nie być”, „Lato utkane z marzeń’, „Dzień Kobiet”, „Kiedyś się odnajdziemy”, „Luna” czy „Namaluj mi słońce”.
Bohaterkami powieści Gabrieli Gargaś często są kobiety „idealnie nieidealne”. Przykładem jest bohaterka „Matki roku”, zabawnej historii o tym, że nie zawsze trzeba być ideałem. Każda kobieta w życiu ma różne etapy - i te pełne euforii, i te pełne upadków. Wszystkim zdarza się popełniać błędy i mieć gorszy dzień.
Warto zwrócić też uwagę na inną powieść Gabrieli Gargaś – poruszającą trzytomową sagę o losach rodziny Dobrzyńskich. Główna bohaterka ucieka z ogarniętego wojną Wołynia, zmuszona jest zostawić młodszą siostrę u obcej rodziny. To opowieść o miłości, która potrafi przetrwać największe cierpienie, stracie, której nie można przeboleć oraz o błędach, które trudno przebaczyć.
Książki Gabrieli Gargaś cieszą się niezwykłą popularnością wśród czytelniczek, gdyż każda kobieta może odnaleźć cząstkę siebie w bohaterkach powieści. Autorka jest niewątpliwie wielką indywidualistą, która zawsze wybiera własne drogi, unika utartych szlaków. Jej życiowe motto to słowa Phila Bosmansa „Sztuka życia – to cieszyć się małym szczęściem”.