8 listopada 2022 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Seniora. Klubowiczów zainteresował cykl o znanych i mniej znanych krośnianach, którego pierwszym bohaterem był Ignacy Łukasiewicz. Podczas wtorkowego spotkania członkowie klubu zapoznali się z życiem i działalnością Jana Sas-Zubrzyckiego.
Słynny architekt urodzony w Tłustem na Podolu studiował na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej, gdzie później wykładał. Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności oraz współzałożycielem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Kultury i Sztuki we Lwowie. Opublikował wiele prac naukowych z zakresu teorii i historii architektury ale jego zainteresowania skupiały się przede wszystkim na projektowaniu. Według jego projektów wybudowano około 40 kościołów, przebudowano około 20. Budownictwo sakralne zajmowało dominującą pozycję w dorobku Jana Sas-Zubrzyckiego ale interesował się też architekturą świecką, projektował ratusze, domy mieszkalne czy budynki użyteczności publicznej.
Jan Sas-Zubrzycki przyjaźnił się z krośnieńskimi artystami: Stanisławem Bergmanem, Sewerynem Bieszczadem i Andrzejem Lenikiem – i wiele razy odwiedzał Krosno.
Członkowie klubu obejrzeli prezentację multimedialną, ukazującą związki Jana Sas-Zubrzyckiego z ziemią krośnieńską. Trwałym śladem działalności architekta na terenie Krosna i powiatu są budowle wzniesione na podstawie jego projektów: dom rzeźbiarza Andrzeja Lenika, dom malarza Stanisława Bergmana, dom adwokata Orlewicza, ochronka pw. św. Józefa, kościół pw. Świętego Biskupa Męczennika w Lubatowej, kościół zakonny oo. Michalitów w Miejscu Piastowym, kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Jedliczu oraz Pałac Stawiarskich w Jedliczu.