W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej 16 maja 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Seniora.
Tym razem klubowicze rozmawiali o życiu i twórczości Władysława Stanisława Reymonta, powieściopisarza, nowelisty, reportażysty oraz laureata literackiej Nagrody Nobla.
Droga polskiego noblisty do literackiej sławy nie była prosta. Pochodzący z ubogiej rodziny Reymont, zanim został literatem, był aktorem, później znalazł zatrudnienie na kolei, a następnie z grupą ezoteryków podróżował po Europie jako medium.
Pracując na kolei zaczął pisać. Początkowo były to wiersze i zapiski z codzienności, a później opowiadania i nowele, które od 1892 roku publikowano w warszawskiej i krakowskiej prasie. Pierwszym większym sukcesem pisarza był reportaż „Pielgrzymka na Jasną Górę” (1894 r.).
W ciągu następnych lat napisał kilka wielkich powieści, które do dzisiaj pozostają w kanonie literatury polskiej.
Jednym z najbardziej docenianych dzieł Reymonta jest „Ziemia obiecana”, która doczekała się największej liczby przekładów na inne języki. Autor stworzył w niej przejmujący obraz rozwijającej się młodej kapitalistycznej metropolii – Łodzi.
Najsławniejszą powieścią Reymonta są „Chłopi”, gdzie w znakomity sposób autor opisał życie, pracę i obyczaje wsi polskiej. Stworzył powieść realistyczną, epopeję chłopską i ponadczasowy mit życia człowieka i natury. Za tę powieść w roku 1924 otrzymał Nagrodę Nobla.
W życiu prywatnym pisarz zmagał się z wieloma trudnościami. Początkowo były to problemy finansowe, które zmniejszyły się z chwilą otrzymania odszkodowania za wypadek kolejowy, a potem wraz przyznaniem mu gratyfikacji finansowych związanych z Nagrodą Nobla. Reymont był też słabego zdrowia, od czasu ciężkiej pracy na kolei. Potrzebował stałej opieki lekarskiej i wyjazdów do uzdrowisk. Głównie czynniki zdrowotne przyczyniły się do śmierci noblisty w wieku 58 lat.
Powieści Władysława Stanisław Reymonta do dzisiaj są popularne wśród czytelników. Natomiast „Chłopi”, „Ziemia obiecana” czy „Komediantka” po przeniesieniu na ekran cieszą się dużą oglądalnością wśród widzów.